Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nedůvěra, málo živnostníků. Působení Stasi Němce stále ovlivňuje, tvrdí studie

Věda

  6:01
BERLÍN - Působení východoněmecké tajné policie Stasi dodnes ovlivňuje společenskou a hospodářskou situaci na území někdejší komunistické Německé demokratické republiky. V místech, kde měla Stasi více agentů, je v současnosti nižší volební účast a slabší ekonomika, uvádí nejnovější studie bonnského Institutu pro budoucnost práce.

Bez slunečních brýlí ani ránu. Převleky východoněmecké Stasi. foto: Lidovky.cz

Vliv činnosti Stasi na jednotlivé oblasti někdejší Německé demokratické republiky (NDR) začal být patrný už po sjednocení Německa v roce 1990. Spojení obou německých států následovala velká vlna migrace z východu na západ země a podle studie Institutu pro budoucnost práce (IZA) byly odchody zvlášť patrné v místech intenzivnější činnosti tajné policie, která byla východoněmeckou obdobou československé Státní bezpečnosti (StB).

„Až 40 procent úbytku východoněmeckého obyvatelstva se dá vysvětlit tím, že se lidé stěhovali pryč z oblastí, kde je státní bezpečnost zvlášť intenzivně sledovala,“ uvádí studie. Celkem ztratila bývalá NDR po sjednocení 15 procent obyvatel, jejich počet klesl na 13 milionů. Na západ odešli zejména dobře vzdělaní nebo mladí lidé.

Méně živnostníků

Úbytek obyvatel oslabil hospodářskou situaci bývalé NDR. Odborníci IZA ale upozorňují, že činnost Stasi se na hospodářském zaostávání východu za západem Německa projevila i dalším způsobem. 

V místech, kde byla státní bezpečnost mimořádně aktivní, dodnes působí méně živnostníků a vzniká méně firem než v ostatních částech někdejší NDR. Studie to vysvětluje tím, že lidé v těchto místech mají vzhledem k historické zkušenosti velkou nedůvěru k okolí, a proto jim chybí odhodlání riskovat. Malé firmy a živnostníci jsou přitom podle IZA hlavním motorem ekonomického rozvoje země.

Nedůvěra vůči společnosti se projevuje i sníženým zájmem o věci veřejné. Podle IZA lze zkušenostmi s činností Stasi vysvětlit i to, proč je v bývalé NDR dlouhodobě nižší volební účast než v západních spolkových zemích.

Dobový snímek tajného agenta Stasi.
Praktický převlek, do brašny se totiž vejde i skrytý fotoaparát.

NDR patřila v někdejším východním bloku mezi země s největším počtem spolupracovníků tajné bezpečnosti. Do sledování spoluobčanů se zapojila skoro dvě procenta obyvatel země - Stasi měla v 80. letech 91.000 kmenových zaměstnanců a 180.000 neoficiálních spolupracovníků.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat