Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Raketoplán Atlantis se spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí

Věda

  20:09
MYS CANAVERAL (USA) - Raketoplán Atlantis se ve středu SEČ spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Na oběžnou dráhu dopravil materiál potřebný pro provoz orbitálního komplexu po roce 2010.

Raketoplán Atlantis. foto: Reuters

Informoval o tom na svých webových stránkách americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Atlantis odstartoval z Mysu Canaveral na Floridě v pondělí. S ISS se spojil o dva dny později v momentě, kdy obíhal Zemi asi 355 kilometrů nad australským pobřežím. K Mezinárodní vesmírné stanici bude raketoplán připojen až do příští středy.

"Těším se, až vás uvidíme," řekl dnes pomocí radiového spojení šestičlenné posádce Atlantisu Jeff Williams z ISS. Spojovací prostory mezi Atlantisem a ISS zůstanou ještě několik hodin po připojení uzavřené, musí se totiž provést ještě technická kontrola raketoplánu.

Atlantis přivezl na ISS přes 13 tun náhradních dílů a materiálu pro fungování stanice na nejméně dalších pět až deset let. Jde hlavně o nádrže, gyroskopy, pumpy a další věci, které by mohly být příliš velké pro ruské, evropské a japonské nákladní vesmírné lodi, které po vyřazení raketoplánů z provozu převezmou zásobování ISS.

Celá současná mise má trvat 11 dní a zahrnovat tři výstupy do volného prostoru.

Výprava Atlantisu je podle NASA posledním startem amerických raketoplánů v letošním roce. Příští rok plánuje úřad program s raketoplány po 30 letech zrušit. Do té doby by měly do vesmíru odstartovat ještě pětkrát.

Autoři: ,