Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Raketoplán Discovery bezpečně přistál

Věda

  13:12
CANAVERAL - Americký raketoplán Discovery krátce před půlnocí bezpečně přistál na Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Návrat vesmírného korábu zkomplikovalo nepříznivé počasí, kvůli kterému se přistání zpozdilo zhruba o hodinu a půl.

Přistání raketopránu Discovery na Floridě. foto: Marta LavandierČTK

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dokonce kvůli původně špatným povětrnostním podmínkám a dešti uvažoval o tom, že by stroj nasměroval na opačnou stranu USA na záložní přistávací plochu na Edwardsově letecké základně v Kalifornii nebo dokonce na základně White Sands v Novém Mexiku.

Discovery odstartoval z floridského Mysu Canaveral 10. prosince. Na orbitálním komplexu členové jeho posádky úspěšně přepojili elektrické spoje na nové solární panely, které budou dodávat o 50 procent více energie, než tomu bylo dosud, a umožní stanici v příštím roce rozšířit o nové laboratoře. V budoucnu ji bude moci obývat i více stálých obyvatel.

Americký kosmonaut Robert Curbeam zároveň čtyřmi pracovními směnami vně orbitálního komplexu stanovil nový rekord v počtu výstupů do volného prostoru během jednoho letu.

Po počátečních problémech, které si vyžádaly jednodenní odklad návratu korábu, se podařilo také složit jedno křídlo starého energetického zdroje, aby se nové panely nainstalované během předcházející mise raketoplánu Atlantis mohly natáčet ke Slunci. Zasunutí druhého křídla bude úkolem nové posádky raketoplánu Atlantis, která by měla k ISS odstartovat v březnu příštího roku.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat