Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Raketoplán Discovery bezpečně přistál

Věda

  13:12
CANAVERAL - Americký raketoplán Discovery krátce před půlnocí bezpečně přistál na Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Návrat vesmírného korábu zkomplikovalo nepříznivé počasí, kvůli kterému se přistání zpozdilo zhruba o hodinu a půl.

Přistání raketopránu Discovery na Floridě. foto: Marta LavandierČTK

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dokonce kvůli původně špatným povětrnostním podmínkám a dešti uvažoval o tom, že by stroj nasměroval na opačnou stranu USA na záložní přistávací plochu na Edwardsově letecké základně v Kalifornii nebo dokonce na základně White Sands v Novém Mexiku.

Discovery odstartoval z floridského Mysu Canaveral 10. prosince. Na orbitálním komplexu členové jeho posádky úspěšně přepojili elektrické spoje na nové solární panely, které budou dodávat o 50 procent více energie, než tomu bylo dosud, a umožní stanici v příštím roce rozšířit o nové laboratoře. V budoucnu ji bude moci obývat i více stálých obyvatel.

Americký kosmonaut Robert Curbeam zároveň čtyřmi pracovními směnami vně orbitálního komplexu stanovil nový rekord v počtu výstupů do volného prostoru během jednoho letu.

Po počátečních problémech, které si vyžádaly jednodenní odklad návratu korábu, se podařilo také složit jedno křídlo starého energetického zdroje, aby se nové panely nainstalované během předcházející mise raketoplánu Atlantis mohly natáčet ke Slunci. Zasunutí druhého křídla bude úkolem nové posádky raketoplánu Atlantis, která by měla k ISS odstartovat v březnu příštího roku.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY 50.000Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat