Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Raketoplán Discovery po několika odkladech úspěšně přistál na Floridě

Věda

  15:28
MYS CANAVERAL, USA - Raketoplán Discovery vracející se z dvoutýdenní mise k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes po předchozích dvou odkladech zaviněných počasím úspěšně přistál na Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Stroj se sedmičlennou posádkou na palubě dosedl na přistávací plochu v 15:08 SELČ.

Raketoplán Discovery úspěšně přistál na Floridě foto: Reuters

První dnešní pokus, plánovaný na 13:34 SELČ byl kvůli deštivému počasí a mlze odložen. Řídící středisko nařídilo posádce v čele s velitelem Alanem Poindexterem, aby ještě jednou obletěli Zemi v naději, že se později vyčasí. Po další zhruba hodině a půl už byl raketoplán na zemi. Jako záložní přistávací plocha byla připravena rovněž Edwardsova základna v Kalifornii.

Už v pondělí znemožnily přistání raketoplánu déšť a zamračená obloha. Posádka si tak pobyt v kosmu musela o den prodloužit.

Tým, jehož součástí jsou hned tři ženy, se vrací z mise k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kam dopravil zásoby i součásti vybavení. Instalace zásobníku s chladícím médiem si vyžádala tři výstupy astronautů do volného kosmického prostoru.

Pro Discovery tím končí předposlední kosmický let. Do konce roku jsou ještě naplánovány tři starty raketoplánů. V polovině května poletí na svou poslední cestu Atlantis, v červenci Endeavour a v září Discovery. Poté NASA provoz raketoplánů po 30 letech zastaví.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...