Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Raketoplán Endeavour přistál u ISS, přivezl tam evropskou observatoř

Raketoplán Endeavour přistál u ISS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Endeavour přistál u ISS. | foto: Reuters

MYS CANAVERAL (USA) U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) přistál americký raketoplán Endeavour se šesti kosmonauty na palubě. Oznámil to Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Raketoplán, který startoval z floridského Mysu Canaveral v pondělí, doručil k ISS nový americký modul Tranquility a evropskou panoramatickou pozorovatelnu Cupola. Ty po nainstalování rozšíří obytný prostor stanice a umožní kosmonautům dokonalý výhled z ní. Po doplnění modulů bude orbitální komplex kompletní z 98 procent.

Kosmonauti stráví na vesmírné stanici více než týden. Od čtvrtka začnou instalovat nové moduly a pomohou také s údržbou stanice, na níž nyní žije pět astronautů.

Během třináctidenní mise Endeavouru jsou podle NASA naplánovány tři výstupy do volného prostoru, které připadnou na astronauty Roberta Behnkena a Nicholase Patricka.

Podle NASA nemá Endeavour zřejmě žádné poškození. Při startu zasáhly jeho teplený štít kusy zmrzlé pěny z vnější nádrže. Ale kontrola, kterou provedli kosmonauti během letu, žádné poškození neobjevila.

Mise je jednou z posledních, než bude program raketoplánů ukončen. Kromě Endeavouru by během letošního roku k ISS měly odletět čtyři raketoplány.

Mezi zářím a jarem 2011 pak NASA plánuje program raketoplánů po 30 letech ukončit.

Po ukončení letů raketoplánů chce NASA využívat k cestám do vesmíru raketu Ares a kosmickou loď Orion. Ty by ale měla mít k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude při letech k ISS závislá na ruských raketách Sojuz.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...