Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Raketoplány mohou létat i nadále. Vyplatí se to?

Věda

  13:22
WASHINGTON - Tři americké raketoplány, které mají být dány koncem letošního roku do výslužby, by mohly uskutečnit ještě další lety, aniž by to působilo technické problémy. Oznámil to v úterý mluvčí programu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) John Shannon.

Raketoplán Dicovery před startem foto: ČTK

Jedinou otázku je cena, řekl a dodal, že NASA vynakládá měsíčně 200 milionů dolarů, tedy 2,4 miliardy ročně na údržbu tří raketoplánu v operačním stavu, ať létají nebo ne.

"Myslím, že hlavní otázkou, na kterou musí NASA a země odpovědět, je cena," řekl na tiskové konferenci o příštím letu raketoplánu Discovery na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), který se má uskutečnit 5. dubna. Po 29 letech služby zůstávají už je tři lety. První raketoplán startoval v dubnu 1981.

Americký prezident Barack Obama v návrhu rozpočtu na rok 2011 potvrdil, že lety raketoplánů skončí 30.září, což bude i konec fiskálního roku. Oznámil v něm také zrušení programu Constellation, který v roce 2004 vyhlásil jeho předchůdce George W.Bush a který měl vrátit astronauty na Měsíc do roku 2020.

Někteří členové amerického Kongresu se vyjádřili pro to, aby raketoplány byly udržovány v aktivitě déle, aby se tak zkrátilo období, během něhož budou USA závislé výhradně na ruských kosmických lodích Sojuz, kterými se nyní jejich kosmonauti dopravují na ISS.

Nová raketa bude nejdříve v roce 2015
Nová americká raketa schopná dopravit astronauty na ISS se očekává nejdříve v roce 2015. Toto datum je ale nejisté poté, co se upustilo od projektu nosné rakety Ares 1 z programu Constellation.

Prezident Obama hodlá podpořit soukromý sektor ve vývoji nosné rakety schopné vynést astronauty na oběžnou dráhu za co nejnižší cenu. Texaská republikánská senátorka Kay Bailey Hutchisonová předložila minulý týden návrh zákona předpokládající prodloužení letů raketoplánů.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!