Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Recyklovaná moč zatím není k pití

Věda

  11:32
MYS CARNEVAL (USA) - Ani rekordně dlouhá, téměř sedmihodinová směna v kosmickém prostoru astronautům z amerického raketoplánu Endeavour nestačila k dokončení opravy natáčecího systému jednoho ze solárních panelů vesmírné stanice ISS. Ještě závažnější jsou problémy s přístrojem na recyklaci vody.

mezinárodní kosmická stanice ISS foto: NASA

Astronauti Heidemarie Stefanyshynová Piperová a Steven Bowen během sobotního výstupu do volného prostoru promazávali a vyměňovali ložiska solárního panelu. U pěti ze šesti ložisek se výměna podařila. Šesté ložisko vzdorovalo a bude muset být vyměněno během dalšího, v pořadí již čtvrtého výstupu, který je naplánován na dnešek.

Při výstupu astronautů se opět projevila závada na systému čištění vody. Už potřetí při nynější misi se porouchal systém recyklace moči. Experti na Zemi si zatím výpadky systému nedovedou vysvětlit. Nejpravděpodobnější příčinou problémů je zpomalování chodu motoru.

Recyklační vodní systém přišel na 250 milionů dolarů (přes pět miliard korun) a jeho bezchybný chod je nezbytný k tomu, aby na stanici mohlo v budoucnu pobývat více astronautů. Recyklovanou vodu ze stanice by raketoplán měl dopravit na Zem, aby experti mohli zjistit, zda je voda, včetně recyklované moči, nezávadná.
Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat