Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Rektor ČVUT Václav Havlíček: Chceme mezi pětici elitních škol

České vysoké školství by mělo projít zásadní proměnou. Odliší se několik špičkových univerzit zaměřených na výzkum (uvažuje se zhruba o pěti) a naopak škol vzdělávacích, které budou vychovávat bakaláře pro praxi. Představa, že by z pěti špičkových univerzit byly tři pražské, je nereálná, říká profesor Václav Havlíček. Pomoci by podle něj mohlo jedině spojení ČVUT s Vysokou školou chemicko-technologickou.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V. Janoušek

25. 2. 2011 8:32
Teoretické vědy jsou také potřeba!!!

Dobrý den. Z vašeho příspěvku je vidět, že máte hodně zkreslené představy o tom, co je to teologie. Je vidět, že teologii chápete jenom z křesťanského hlediskac což je špatně. Teologie je v šírším slova smyslu obdoubou filozofie, ale s tím rozdílem, že vše stvořil Bůh, tedy nejenom ten křesťanský, ale Bůh obecně, protože není jenom Křesťanská teologie,ale i jiné. Viz jiná náboženství.

Nemusím ani uvádět praktické příklady, protože každá teoretická věda je potřebná. Ať už je to filozofie, teologie, sociologie, právo. Kažfá z těchto věd je velmi potřebná

To, že byste tyto vědy zrušil,jako zapřísáhlý materialisty by naší společnosti vůbec neprospělo naopak by ji to hodně uškodilo.

Máte pravdu v tom, že v případě dogmat má formální logika navrch, ale tak to je se vším, protože jenom logikou se vče vyřešit nedáí,nebo se mýlím. Např. Pokud někdo věří na to, že jeho život ovlivňují čísla, tak se na to také nesnaží přijít logikou proč tomu tak je, ale prostě tomu věří. Bohužel je vidět, že jste materialista, kterému není pomoci. Zatím se mějte hezky.

0 0
možnosti

J. Tachovský

18. 2. 2011 11:03
to byste koukali kolik "vedy" teologie vyprodukuje

To mame treba Homiletika,Liturgika,Poimenika,Katechetika,Praktická (ekumenická) eklesiologie,Církevní právo,Misiologie,Hymnologie,Diakonika, Biblistika, Cirkevni historie. Navic zakladni axiomy vsech techto ved vydava neomylny papez formou dogmat. Navic pri rozporu logickych vyvodu pred tvrzenim viry ma navrch vira s tim, ze  formalni logika ma pech. To se to pak bada a zkouma.

Tyto vedy maji jen jednu malou vadu na krase. Kostrukci mostu podle toho nespocitate.

0 0
možnosti

V. Janoušek

24. 2. 2011 14:58
Re: to byste koukali kolik "vedy" teologie vyprodukuje

1. Dobrý den. I tyto podle vás pseudovědy jsou potřeba, ale to asi nikdy nepochopíte.  Vy asi orientujete jen podle toho, jestli se podle určité vědy dá postavit například most. Věda, jako například etika vám asi nic neříká. To je také potřebná věda, a dokonce velmi potřebná.

2. O dogmatech nevíte  naprosto nic, takže vaše tvrzení, že základní axiomy výše uvedených věd udává Papež je slušně řečeno trochu mimo.

Nejprve by bylo vhodné si něco o dogmatech něco nastudovat, a potom teprve něco říkat.

0 0
možnosti

P. Fiala

17. 2. 2011 16:07
Poznámka k INFORMATICE

"""LN Vrátím se k fakultě informatiky. Čeká se od ní výzkum, nebo má spíše učit bakaláře pro praxi - programátory, počítačové techniky?"""

V USA firma Microsoft ústy B.Gatese představila asi před dvaceti pety občanům a firmám a govermentu pojem Informační společnost. Základním pojmem je zde INFORMACE. Již nejen v té jakoby "prosté" podobě, ale jako filosofický pojem možná rovný času, prostoru, hmotě. Zní to šíleně, jenže jak dlouho trvalo lidem něž si zažili uvedené pojmy čas, prostor, hmota? Tuším, že dodnes nevíme co vše obsahují ani dnes. INFORMACE je lidstvem stále více vnímaná, hlavně spolu s rozvojem věd ostatních. Takže doporučuji studentům Informatiky zkoumat a studovat integrovaně s filosofy, biology, psychology., atomovými fyziky, či astronomy. Nejzajímavější je realita živých organismů a interface již hmoty neživé a přeci fungující navenek jako živé (speciálně mozkové tkáně), zde končíme někde na úrovni kvant hmot/energií. O tom všem "víme" jen díky INFORMACÍM v našich mozcích, živých či "mrtvých" tkáních či nějakém ještě neobjeveném hybridu, či jen naše INFORMACE jsou neúplné a špatně je vyhodnocujeme. Přeji hodně zdaru při zkoumání.

0 0
možnosti

H. Buchtová

17. 2. 2011 14:15
Dotace pro Brno

Nejvíce podstatný mi připadá závěr článku  - pan Havlíček v něm zmínil dotace pro MUNI v Brně. Je  otázkou, jaký to bude mít dopad na kvalitu výzkumu a tedy i vzdělání na pražských VŠ, doufám ale, že možnosti, které tu jsou (spolupráce s řadou specializovaných institucí a pracovišť) to mohou nějak kompenzovat. Sama sice studuji v Praze, ale na druhou stranu chápu, že je potřeba podporovat výzkum i na Moravě, ne vše centralizovat u Prahy. To, že by se dotace nevyužily, si nemyslím, ale spíš aby nebyly zneužity - to v tomto státu hrozí víc.

0 0
možnosti