Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rektor Hampl se ohradil proti neudělení akreditace egyptologii

Věda

  6:30
PRAHA - Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl se ohradil proti neudělení akreditace dvouletému programu egyptologie, který chtěla otevřít filozofická fakulta. Čeští egyptologové mají podle něj skvělé vědecké výsledky. Tajemník Akreditační komise Jiří Smrčka řekl, že egyptologii jako takovou nikdo nezpochybňuje, žádost ale prý nebyla dostatečná. Fakulta navíc egyptologii už vyučuje v pětiletém magisterském a následně doktorském programu.

Rektorem Karlovy univerzity byl znovuzvolen současný šéf školy Václav Hampl. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Informaci o neudělení akreditace navazujícímu magisterskému studijnímu programu egyptologie považuji za nepochopitelnou. Výsledky egyptologie na filozofické fakultě UK i kvalita studia na tomto oboru jsou všeobecně uznávané a mají ve vědecké komunitě vysoký mezinárodní respekt. Jde o jeden z nejkvalitnějších a nejprestižnějších oborů v České republice," uvedl rektor.

ČTĚTE TAKÉ:

Komise neudělila akreditaci navazujícímu magisterskému programu s odůvodněním, že struktura studia neposkytuje komplexní vzdělanost. Neexistuje zde navíc adekvátní bakalářské studium, z něhož by mohli absolventi přejít na chystanou egyptologii.

"Předměty jsou tematicky značně rozptýlené, chybí však dovednosti podstatné pro uplatnění v oboru. Vyjádření vysoké školy výslovně uvádí, že v některých předmětech mají studenti získat základní vědomosti, což nemůže být náplní magisterského studia," uvedla komise.

Česká egyptologie:

Česká egyptologie má světové renomé, při výzkumu staroegyptské civilizace dosáhla jedinečných objevů. Letos například Češi objevili v Súdánu jedno z největších severoafrických pohřebišť pravěkých lovců-sběračů (více čtěte ZDE), o rok dřív pak dávno ztracený chrám.

"Egyptologie jako taková se nezavírá, je tam pětileté magisterské studium, je tam dobře fungující doktorský program, po odborné stránce tam není z hlediska personálního zabezpečení a z hlediska výzkumu problém," dodal Smrčka.

Rektor uvedl, že univerzita využije všech zákonných prostředků, aby akreditaci získala. Škola nyní může žádost upravit, odeslat ji ministerstvu školství, a to ji může předložit komisi k dalšímu posouzení.

Neudělení akreditace či její omezení není nic výjimečného. Komise ji při posledním zasedání neudělila třeba evropským kulturním studiím Západočeské univerzity v Plzni nebo specializaci v pedagogice Mendelovy univerzity v Brně.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!