Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rektorem Masarykovy univerzity bude Bek

Věda

  15:53
BRNO - Rektorem Masarykovy univerzity v Brně (MU) se stane muzikolog a dosavadní prorektor Mikuláš Bek. Zvolil jej v úterý akademický senát, ve třetím kole volby porazil kvestora Ladislava Janíčka. Bek zvítězil nejtěsnějším poměrem hlasů. Od senátu, který má 46 členů, dostal 24 hlasů. Bek školu povede do roku 2015.

Rektorem Masarykovy univerzity byl zvolen muzikolog Mikuláš Bek foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

V děkovném projevu vyzval Bek akademickou obec k jednotě a spolupráci. "Univerzitu skutečně nečeká lehké období, tak jako celé české vysoké školství. Tři měsíce strávila univerzita kampaní, která, jak je vidět i podle výsledku volby, univerzitu do jisté míry rozdělovala. Teď je potřeba rychle dosáhnout shody o základních postojích univerzity," řekl Bek novinářům.

Škola se podle Beka musí vyrovnávat s důsledky "zmasovění" studia na vysokých školách i případným poklesem státního příspěvku na studenty. Přesto je prý třeba usilovat o zvýšení kvality výuky.

'MBA a LLM nejsou exaktní vědy'
"Obrat ke kvalitě studia v takových podmínkách je mimořádně náročný, ale jsem přesvědčen o tom, že ho udělat musíme, protože jinak univerzita nedokáže dostát svým závazkům ani v oblasti výzkumné, ani v oblasti vzdělávací," uved Bek. Sedmačtyřicetiletý Bek je od roku 2005 prorektorem pro strategii a vnější vztahy Masarykovy univerzity. Je docentem v Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU, který také v letech 1999 až 2004 vedl. Vystudoval brněnskou univerzitu, ale působil také na Univerzitě Karlově. Ve své vědecké práci se zaměřuje na hudební sociologii a dějiny hudby 20. století.

V kandidátském projevu, který vyvolal u části přítomných nesouhlas, Bek například nepřímo kritizoval mezinárodní studijní programy MBA a LLM. Naznačil, že nejde o exaktní vědu. V programových bodech volal po korekci počtu studentů připadajících na jednoho učitele a větším rozlišování mezi studenty podle jejich výkonu.

Janíček jako kandidát nabídl senátu své zkušenosti manažera ve spojení s "akademickou kompetencí". Bránil se nařčení, že jako kvestor a bývalý manažer soukromých firem není akademikem. Upozorňoval na svou publikační i pedagogickou činnost a hodnost docenta. "Kandiduji jako akademik s ekonomickým přehledem a zkušeností s řízením velkých projektů. Jsem přitom neutrální a nejsem a priori spojený s žádnou fakultou," uvedl Janíček.

Rozhodlo až třetí kolo
Ke konstruktivnímu přístupu nabádal členy senátu předseda jeho studentské komory Zdeněk Ručka. Z jeho projevu vyplynulo, že někteří senátoři nejspíš nepovažují žádného z kandidátů za ideálního. "Kéž bychom i naše vrcholné politiky mohli vybírat z takových osobností," vzkázal jim Ručka.

O zvolení do čela druhé největší vysoké školy v Česku kromě Beka a Janíčka usilovali děkan fakulty informatiky Jiří Zlatuška, proděkan lékařské fakulty Petr Dvořák a ředitel Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Ivan Holoubek. Do druhého kola postoupili před týdnem Bek s Janíčkem. Ani jeden ale v druhém kole nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Proto se volba musela po týdenní pauze zopakovat ve třetím kole.

Senát má 46 členů, z toho 18 studentů. V úterý se sešel v plné sestavě. Tři členové se zdrželi hlasování, Janíček dostal 19 hlasů.

Nynější rektor Petr Fiala už znovu kandidovat nemohl. Školu vede druhé volební období. Fialovo funkční období končí 31. srpna. Zvoleného kandidáta musí ještě jmenovat prezident.

Mikuláš Bek

Datum a místo narození: 22. dubna 1964, Šternberk (Olomoucko) Vzdělání: vystudoval v roce 1986 hudební vědu na Filozofické fakultě (FF) MU (dříve Univerzita Jana Evangelisty Purkyně); doktorské studium hudební vědy na Univerzitě Karlově (UK) v Praze (1995); habilitace na MU pro obor muzikologie (2004).
Současná funkce: prorektor pro strategii a vnější vztahy MU (od 2005) a docent v Ústavu hudební vědy (ÚHV) FF MU.
Profesní kariéra: začínal na katedře hudební vědy, v letech 1990 až 1999 v Ústavu hudební vědy FF UK v Praze. Na částečný úvazek také v období 1991 až 2002 pracoval na katedře muzikologie FF Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 1998 působí v brněnském ÚHV, který také v letech 1999 až 2004 vedl.
Univerzitní činnost: od září 2004 byl prorektorem pro vnější vztahy, od prosince 2005 je prorektorem pro strategii a vnější vztahy. Je činný ve vědecké radě v řadě akademických a dalších orgánech MU; podílel se na přípravě Dlouhodobého záměru MU na období 2011 až 2015.
Vědecká a pedagogická práce: zaměřuje se na hudební sociologii, dějiny novější hudby 19. a 20. století a metody hudební analýzy. Je autorem několika monografií a řady odborných studií a odborných a popularizačních textů. Mimo jiné je spoluautorem projektu Český hudební slovník osob a institucí.
Členství v politických stranách: podle www.ceskapozice.cz byl v době vědecké aspirantury v roce 1989 kandidátem KSČ.
Ostatní: - Jako rektor MU by kladl důraz na kvalitu vzdělávání.Podle něj je nutné více rozlišovat mezi výbornými a průměrnými studenty. "Musíme lépe ocenit výkon od toho, co je jenom jakási forma přežívání na univerzitě," řekl Bek.

Dále by se chtěl zaměřit na podporu excelence ve výzkumu i ve vzdělávání, péči o vnitřní kulturu univerzity včetně etických aspektů a v neposlední řadě také na úsilí o ekonomickou efektivitu a rozpočtovou stabilitu univerzity. V souvislosti s otázkou financí zmiňoval důležitost budování výzkumné infrastruktury z evropských fondů. V profesionalizaci vedení univerzity chce pokračovat směrem, který byl výrazně nastolen končícím rektorem Petrem Fialou.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat