Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Retrívra Morgana spasily kmenové buňky

Věda

  16:43aktualizováno  2. listopadu 10:15
PRAHA - Místo umělých kloubů nová chrupavka. Tak lze v kostce popsat příběh sedmiletého retrívra Morgana, který pomáhá jako asistenční pes nemocným dětem.

Zlatý retrívr Morgan se ještě před 11 měsíci nemohl hýbat foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Ještě před 11 měsíci musel Morgan brát léky tlumící bolest, aby mohl udělat alespoň pár kroků. Velké klouby na všech čtyřech nohách postihla artritida. Na včerejší tiskové konferenci se retrívr předvedl v plné formě. Chrupavky zničené nemocí zregenerovala léčba kmenovými buňkami. Ty mají schopnost proměnit se v jakoukoliv buňku organismu. Tkáně a orgány se díky kmenovým buňkám dokážou samy „opravit“. Léčba nevyvolává nepříznivé reakce, protože se v těle vlastně rozmnožují jeho vlastní buňky.

„Kmenové buňky jsme izolovali z kostní dřeně psa a poté se injekcí vpravily přímo do postižených míst,“ uvedl Daniel Bezděk z EponaCell. Tato společnost zpracovává v laboratořích Inovačního biomedicínského centra v areálu ústavů Akademie věd v Praze kmenové buňky pro komerční účely. Léčba přináší dobré výsledky v osmdesáti procentech případů. „Její alternativou je pouze totální endoprotéza, která je dražší, zdlouhavá, zvíře stresuje a nemusí se povést,“ uvedla veterinární lékařka Blanka Neumannová, která Morgana vyléčila. Vpravení kmenových buněk do kloubů se provádí jenom při místním umrtvení a celý proces netrvá déle než jeden den.

ČTĚTE TAKÉ

Podle vyjádření Daniela Bezděka se předpokládá, že cena jednoho zákroku se bude u psů pohybovat okolo 20 tisíc korun. Kmenové buňky se používají rovněž při léčbě poškozených šlach u dostihových koní. Jak na tiskové konferenci uvedl Zdeněk Žert z Kliniky chorob koní Veterinární fakulty v Brně je klasická terapie zdlouhavá a jizva na porušeném místě zaroste tkání, která už není tak pružná jako šlacha. Kůň se proto někdy už na závodiště nevrátí.

Aplikace kmenových buněk je rychlejší a bez následků. „Na léčbu chrupavek u koní si ale ještě netroufáme, protože přeměna kmenových buněk na kolagen zatím není tak dokonalá, takže je co zlepšovat, dodal,“ Zdeněk Žert.

Zlatý retrívr Morgan se ještě před 11 měsíci nemohl hýbat

Odborníci z EponaCell využili při přípravě kmenových buněk mimo jiné také zkušeností a poznatků získaných Ústavem experimentální medicíny Akademie věd. Jeho ředitelka profesorka Eva Syková na tiskové konferenci zdůraznila, že léčba zvířat kmenovými buňkami přináší nové poznatky také humánní medicíně, protože každá léčebná metoda musí být napřed ověřena na zvířatech.

Právě v tomto případě vidí profesorka Syková obrovský přínos veterinární terapie, protože ukazuje, jak by mohla tato metoda účinkovat při léčbě pacientů s nemocemi pohybového aparátu.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.