Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Revoluce, hladomory, záplavy v Praze. Islandská sopka ničila svět v 18. století

Věda

  15:26
REYKJAVÍK/PRAHA - Nejstudenější léto za 500 let. Desetitisíce mrtvých lidí a zvířat. Hladomory, záplavy, revoluce. Evropu už jednou výrazně zasáhl sopečný prach po výbuchu islandské sopky. Psal se rok 1783 a následky se projevovaly po celém světě ještě několik let.

Laki. Islandská sopka, jejíž výbuch v roce 1783 řadí odborníci mezi nejhorší katastrofy druhého tisíciletí. foto: Reprofoto

Značný vliv na život v celé Evropě měl výbuch islandské sopky před více než 220 lety. Při erupci vulkánu Laki 8. června 1783, která je někdy považována svými dopady za nejtragičtější výbuch sopky v historii, zahynula jen na Islandu čtvrtina obyvatel a další desetitisíce v Evropě.

Laki. Islandská sopka, jejíž výbuch v roce 1783 řadí odborníci mezi nejhorší katastrofy druhého tisíciletí.

Exploze zapříčinila jednu z největších klimatických katastrof minulého tisíciletí.

Povodně v Praze
Sopka na jihu Islandu byla aktivní osm měsíců (až do února 1784), během kterých se uvolnilo na 15 km3 lávy a na 500 milionů tun sopečných plynů, převážně v podobě sloučenin síry.

Sopka Eyjafjöll

Během následujících několika let zažila velká část severní polokoule znatelné ochlazení, což vedlo k neúrodě a propuknutí hladomoru na Islandu, ale také ve velké části Evropy. Jejím důsledkem byly pravděpodobně i povodně v Praze v roce 1784.

Karlův most během ničivé povodně v roce 1784. Pět mostních pilířů v řečišti bylo tehdy silně poškozeno.

Karlův most během oprav po ničivé povodni v roce 1784. Pět mostních pilířů v řečišti bylo tehdy silně poškozeno.

"Písečné léto" zabilo 20 tisíc Britů
Léto v roce 1783 bylo na spoustě míst nejchladnější za posledních 500 let, celkové průměrné teploty klesly o 1,3 °C a nižší teploty vydržely i další tři roky. Navíc docházelo k prudkým výkyvům teplot a extrémním jevům - v létě panovala velká vedra, zimy byly studenější a úrodu často ničilo krupobití.

V Británii bylo známé "písečné léto", nazývané tak pro množství spadu v podobě sopečného prachu. Podle nedávné studie expertů z Cambridgské univerzity zemřelo tehdy přes 20 tisíc Britů v důsledků inhalace jedovatých plynů.

Erupce a následné hladomory se staly jedním ze "spouštěčů" francouzské revoluce
Erupce Laki se též často spojuje s francouzskou revolucí z roku 1789, která byla vyvolána částečně i nedostatkem potravy pro obyvatele, což právě způsobila změna počasí vyvolaná erupcí.

Francouzská revoluce v roce 1789.

Po explozi na Islandu kromě asi čtvrtiny populace zemřelo na různé nemoci na 80 procent ovcí a 50 procent skotu a koní. Dánská vláda, která tehdy ostrov spravovala, dokonce zvažovala přesídlení celého zbytku (40.000 lidí) populace ostrova mimo Island. Erupce na ostrově způsobila hladomor v roce 1783 a 1786.

Hladomor v Egyptě, neúroda v Japonsku, led v New Orelans
Asi týden po výbuchu dosáhl sopečný popel do střední Evropy, koncem června 1783 se mračno rozkládalo již nad celou Evropou. Dobový tisk popisoval slunce při východu a západu jako krvavě červený disk a bylo možné jej i v poledne pozorovat nechráněným okem. Později se mrak sopečného popela rozšířil i do Ruska a nad Čínu.

Následky exploze byly patrné i mimo Evropu. Podle odborníků je s explozí Laki, následným ochlazením a nedostatkem dešťů spojován hladomor a sucho v Egyptě či Indii a neúroda rýže v Japonsku. V severní Americe byla zima roku 1784 nejdelší a nejstudenější zimou, která byla kdy zaznamenána. Řeka Mississippi například zamrzla v New Orleans a ve vodách Mexického zálivu se vyskytovaly ledové kry.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?