Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řízení škol v Česku je často neefektivní, ukázala studie

Věda

  5:48
PRAHA - Ředitelé škol v Česku mají nízké platy, jsou přetěžování administrativou a bývají na svou funkci špatně připraveni. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI. Vedení škol je podle studie i proto často neefektivní a nepřispívá moc ke zkvalitnění výuky. Problémy zhoršuje vysoká autonomie škol a velký počet menších školských zařízení v ČR.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Podle autorů studie představuje řízení škol v Česku velký problém. Ačkoli by se ředitelé měli věnovat hlavně vedení pedagogického sboru, které zahrnuje třeba návštěvy ve výuce či koordinaci dalšího vzdělávání učitelů, těmto činnostem věnují 15 procent času. Nejvíce času jim zabírají administrativní úkony a schůzky, a to přibližně 40 procent. V podílu administrativní zátěže se čeští ředitelé podle studie umisťují na prvních místech mezi evropskými zeměmi.

Revoluce na italských školách. Ministr chce zavést povinnou výuku o klimatických změnách

„Vysoká administrativní zátěž českých ředitelů není způsobena nedostatečným počtem podpůrných pracovníků ve vedení škol, ale spíš neúměrnou administrativní zátěží, která je na vedení škol kladena,“ uvedli vědci. Množství administrativy podle nich souvisí s velkou decentralizací českého školství. Od roku 2003 mají školy právní subjektivitu, což dalo ředitelům větší pravomoci i odpovědnost při přerozdělování peněz, správě majetku nebo rozhodování o podobě výuky.

Ředitelům se podle studie také často nedostává patřičného vzdělání. Například studijní program pro přípravu učitelů neabsolvovalo 42 procent českých ředitelů v porovnání s 12 procenty ředitelů v evropském průměru. Profese navíc není atraktivní ani kvůli nízkým platům ve školství.

„Platy českých ředitelů v relaci k ostatním vysokoškolsky vzdělaným pracovníkům patří v Evropě k nejnižším,“ napsali autoři studie. Zatímco například na druhém stupni základní školy odpovídají platy ředitelů asi 97 procentům průměrného platu vysokoškolsky vzdělávaného pracovníka, v Evropě činí tento poměr 137 procent. Nižší relativní platy mají studenti podle studie jen na Slovensku.

Nízké platy

Průměrný výdělek řídicích pracovníků ve školství je nízký i ve srovnání s vedoucími pozicemi v jiných odvětvích v Česku, uvedli vědci. Ředitelé škol berou kolem 54 000 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda všech řídicích pracovníků v Česku činí zhruba 69 000 korun. Například ve zdravotnictví mají lidé na řídicích pozicích kolem 82 000, ve výzkumu a vývoji či ve finančnictví 89 000 a v personalistice 83 000 korun. Průměrná mzda v Česku byla v letošním prvním čtvrtletí podle Českého statistického úřadu 34 105 korun.

Vědci upozornili, že o funkci ředitele z těchto důvodů klesá zájem. V přibližně polovině konkurzů se ve školním roce 2017/2018 dostavil pouze jeden uchazeč a zřejmě až čtvrtina konkurzních řízení se uskutečnila jen formálně, uvedli ve studii. Ke zlepšení situace by mohlo přispět například vytváření svazků škol sdílejících administrativní agendu, rozdělení vedení na pedagogické a technické ředitele, zkvalitnění přípravy a zvýšení platů.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...