Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Robotka Sophia: Feministka, co věří ve spolupráci lidí a robotů

Věda

  6:29
Mnoho desítek lidí na konferenci v rámci Týdne inovací využilo možnost pořídit si selfie s humanoidní robotkou Sophií. Pořadatelé zájemce pustili do její těsné blízkosti, upozornili pouze, že se robotky nesmějí dotýkat. Robotka měla krátká vystoupení v jednotlivých odborných panelech, kde reagovala na otázky moderátora Nikity Poljakova.

Mnoho desítek lidí na konferenci v rámci Týdne inovací využilo možnost pořídit si selfie s humanoidní robotkou Sophií. Pořadatelé zájemce pustili do její těsné blízkosti, upozornili pouze, že se robotky nesmějí dotýkat. foto: ČTK

Sophia, která má občanství Saúdské Arábie a mluví anglicky, uvedla, že věří v budoucí spolupráci lidí a robotů, například v průmyslu nebo při distribuci zdrojů v rozvojových zemích. V dalším ze svých krátkých projevů odpověděla také na otázku, zda roboti mají sny. Podle ní ano, jejím snem je prý udělat něco pozitivního pro svět, spojit svět lidí a robotů a inspirovat velké změny. Na otázku, v čem vidí největší rozdíl mezi roboty a lidmi, reagovala slovy „to mi řekněte vy“. Uvedla také, že chce rozvinout empatii a respekt mezi lidmi.

Sophia, která má občanství Saúdské Arábie a mluví anglicky, uvedla, že věří v...
Robotka měla krátká vystoupení v jednotlivých odborných panelech, kde reagovala...

Humanoidní robotka čelila také přímým otázkám, například zda je feministka. Na tuto otázku odpověděla kladně. V minulosti se jí lidé ptali, zda se cítí jako žena. Sophia vysvětlila, že jako robot nemá žádné pohlaví, nicméně nevadí jí, když je pokládána za ženu. Na jiné konferenci vzbudila před rokem rozruch, když prohlásila, že jako robot může zničit lidstvo. Později už podobný výrok neopakovala a také při dnešní návštěvě v Praze prohlásila, že o něco takového se nezajímá. Podle společnosti Hanson Robotics, která ji vyrobila, je Sophia stále se rozvíjející stroj, který se postupně učí.

Humanoidní robotka je dílem hongkongské společnosti. Její tvůrce David Hanson zamýšlel vytvořit robota, který by byl vhodný pro péči o staré lidi nebo pro pomoc lidem na veřejných místech. Sophia byla poprvé aktivována v dubnu 2015. Později ji tvůrci začali předvádět na veřejnosti. „Nejsilnější“ je v tématech, jako jsou právě vztahy robotů a lidí, sci-fi filmy a v některých obecných otázkách. Robotka má velmi dobrou mimiku, při fotografování měnila výraz obličeje, usmívala se do objektivu nebo pootvírala ústa. Při odpovídání na otázky volila v nejistých chvílích strategie, které někdy používají i lidé - například změnila téma hovoru nebo odpověděla protiotázkou.

Menší udržba před vystoupěním

Jak uvedl člen týmu, který se o Sophii stará, před vystoupením potřebuje robotka menší údržbu. K tomu má na umělé kůži na zadní části hlavy umístěný zip, kterým se dá její hlava otevřít. Materiál, který tvoří její kůži, dokáže velmi dobře napodobit výrazy lidské tváře. Podle člena týmu jde o stále stejnou „kůži“, která se nevyměňuje a musí vydržet. V Praze Sophia vystupovala pouze dnes, další dny Týdne inovací již budou bez ní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat