Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výzkum v Antarktidě se zpomalí. Může za to rozpočtová krize

Věda

  7:00
WASHINGTON - Spory o státní výdaje, které mezi sebou mají politici ve Washingtonu, donutily americké vědecké základny v Antarktidě zpomalit či přerušit bádání. Vyplývá to z dnešního oznámení americké vládní agentury National Science Foundation (NSF), která má financování vědy na starosti.

Členové vědeckého týmu, který se vrátil z působení na Mendelově polární stanici v Antarktidě, vystoupili 14. března na tiskové konferenci v Brně. Na snímku z 30. ledna jsou členové expedice při výzkumné činnosti. foto: ČTK

Fondy, z nichž se financuje americký vědecký program v Antarktidě, vyschnou příští týden, a tak agentura vyzvala své kontrahenty, aby omezili činnost.

Spojené státy mají v Antarktidě tři základny. Vědci tam studují dění v několika oblastech, od klimatických změn až například po dění v populaci tučňáků. NSF ale vědce varovala, že budou muset zanechat výzkumů, s nimiž počítali v příštích měsících. Ty jsou kvůli relativně vyšší teplotě považovány za nejpříznivější období pro bádání.

ČTĚTE TAKÉ:

"Všechny výzkumy v terénu a aktivity, které nejsou zásadní pro bezpečnost personálu a uchování materiálu, budou ukončeny," uvedla NSF a dodala, že přebytečný personál se má během rozpočtové krize stáhnout na podpůrnou základnu na ostrově Christchurch u Nového Zélandu.

"Ztráta programů v této sezoně, z nichž některé se roky plánovaly, je bezprecedentní a tragická pro vědeckou komunitu v Antarktidě i pro naše pochopení tohoto kontinentu a změn, které se v jeho prostředí odehrávají," řekl podle agentury AFP profesor Peter Barrett z výzkumného střediska univerzity ve Wellingtonu.

Stanice J. G. Mendela

Stanice J. G. Mendela

NSF předpokládá, že výzkumy v Antarktidě obnoví, jakmile bude znovu k dispozici financování vládních výdajů. Nicméně připouští, že k některým bádáním se už nebude možné vrátit, protože sezonní "okno příležitosti" se uzavře.

Výzkumník Charles Lee z univerzity ve Waikato upozornil, že bádání v Antarktidě, které vedou týmy z mnoha zemí, je vzájemně provázané. Nynější situace v USA tudíž bude mít dopady i na ty vědce, kteří spolupracující s Američany.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat