Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozšíření divočiny na Šumavě je ekonomicky výhodné, tvrdí studie

Věda

  6:20
PRAHA - Rozšíření divočiny v Národním parku Šumava je ekonomicky výhodné. Vyplývá to z výsledků nové mezinárodní studie britské konzultační společnosti EFTEC (Economics for the Environment Consultancy), kterou autoři a ekologové zveřejnili v Praze.

Návrh zákona prý nevznikal jen v laboratorním legislativním prostředí, ale vyslyšel i názory vědců, ekologů a starostů. foto: FOTO: MAFRA - Dan Materna

Socioekonomické aspekty doposud nebyly posuzovány a měly by podle vědců být argumentem pro lidi, kteří s rozšířením divočiny nesouhlasí. Současné vedení šumavského parku však argumentuje tím, že ctí největší plochu divoké přírody v historii parku.

"Požádali jsme kolegy ve firmě EFTEC o jejich expertizu, protože jsme chtěli, aby byla postavena z určité vzdálenosti od nás," řekl novinářům ředitel Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR Michal V. Marek. Právě pro toto centrum byla studie zpracována. "Šumavská divočina je hodnocena jako unikátní obchodní artikl, protože je mimořádná ve střední Evropě, má přeshraniční efekt a je zajímavá i historicky," zdůraznil autor studie, obchodní ředitel EFTEC Ian Dickie.

PODÍVEJTE SE:

Studie se zabývala porovnáváním tří odlišných scénářů péče o šumavský park - pokračováním současného stavu, dále návrhem zákona, který loni předložil exministr životního prostředí Tomáš Chalupa, a návrhem vědců a ekologů na rozšíření divoké přírody na polovinu parku a šetrné hospodaření. Pavel Kindlmann z Univerzity Karlovy v Praze tvrdí, že jde o první socioekonomickou studii, která se problému fundovaně věnuje a je podložena řádnými daty.

Výsledky ukazují, že přijetí návrh ministerského zákona, který předpokládá velké investiční záměry, by snížilo hodnotu parku jako populární oblasti s divokou přírodou a poškodilo rozvoj ekoturismu. Například vybudování lyžařského areálu na Hraničníku se podle Dickieho pohybuje na hranici rentability.

"Návrh zákona v té podobě, do jaké byl připraven pracovní skupinou, na jejímž znění se shodují obce, kraje i Správa NP Šumava, rozhodně nevytváří prostor pro developerské projekty. Jediný rozvoj je možný pouze ve III. zóně NP Šumava, ta doposud tvoří jen pět procent z rozlohy parku a v navrhovaném zákoně je to opět pouze pět procent z rozlohy parku," řekl ČTK ředitel NP Šumava Jiří Mánek.

Národní park Šumava. (Ilustrační foto)

Turismus na Šumavě přináší podle studie ročně téměř dvě miliardy korun. Celkový ekonomický přínos parku ale podle odhadů dosahuje ročně až 44 miliard korun. Do nich jsou zahrnuty ekosystémové služby, jako je například zadržování vody a zlepšování její kvality nebo regulace klimatu a ukládání uhlíku. Jde o hodnoty, které se obvykle fyzicky nevyčíslují, ale jejich hodnota pro společnost je nesporná a podceňovaná.

"Částka 44 miliard ročně představuje jen těžce uvěřitelný potenciál. Vezmeme-li v potaz, že na Šumavu jezdí cca dva miliony lidí za rok, pak by tu každý návštěvník musel nechat 22.000 korun za rok. Zkušenost je ale taková, že tu běžný návštěvník nechá částku o řád menší. Vůbec nechápeme, kde vzali autoři taková čísla. Jsou úplně scestná," řekl Mánek.

Autor studie tvrdí, že na Šumavě je velký potenciál pro zážitkovou turistiku, o niž roste zájem i v Evropě. "Z hodnocení současného stavu způsobu managementu národního parku ale vyplývá, že nevyužívá ani biologický ani ekonomický potenciál území," dodal.

Pozor na komercionalizaci

Ohledně zachování či zmenšení rozsahu divoké přírody v šumavském parku se vedou dlouhodobě spory mezi ekology, ministerstvem životního prostředí, vedením národního parku i obyvateli místních obcí. Podle Kindlmanna nejsou realistické naivní představy některých místních obyvatel a developerů o tom, že Šumava bude nejlépe vzkvétat v případě vybudování lanovek a hotelů. "Cestou vpřed je právě akcent na přírodní hodnoty Šumavy, které hlavně v budoucnosti budou přetahovat turisty," řekl Kindlmann.

Vědci a ekologové chystají dopis koaličním stranám, v němž budou varovat před komercionalizací parku. Studii předají i novému ministrovi životního prostředí, pravděpodobně poslanci Richardu Brabcovi z hnutí ANO, který je do funkce navržen.

Autoři: ,

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat