Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rumunské raketě se nenapustil balón. Start se odkládá do jara

Věda

  11:03
KONSTANCE, Rumunsko/PRAHA - První zkušební start originálního účastníka ceny společnosti Google o přistání soukromé sondy na Měsíci neuspěl kvůli technickým problémům.

Nosný balón se zamotal do stupňů rakety foto: ARCAReprofoto

Rumunská organizace ARCA se pokouší získat alespoň část ze 30 milionů dolarů, které firma Google slíbila vyplatit první soukromé společnosti, jejíž sonda přistane na Měsíci.

ARCA chce při své cestě mimo atmosféru využít stroje lehčího vzduchu. Raketa nazvaná Helen se má dostat do výšky přibližně 18 kilometrů nad zemský povrch zavěšena pod horkovzdušným balónem. K ohřevu vzduchu v balónu má přitom stačit jenom sluneční záření.

V předchozích letech a měsících ARCA uskutečnila pozemní i letové zkoušky jednotlivých komponentů (balónu, motorů atp.). Ovšem první ostrý start se měl uskutečnit během uplynulého víkendu. Původní termín 14. listopadu byl však kvůli nepřízni počasí změněn na 16. listopadu.

Pokus byl skutečně zahájen, ovšem pozdě odpoledne ARCA bez podrobností oznámila, že byl neúspěšný. Loď, z jejíž paluby byl balón s raketou spuštěn na vodu (samotný start má proběhnout z mořské hladiny), Helen znovu naložila a vrátila se do přístavu Konstance.

Potíže vysvětlilo další prohlášení týmu. Během nafukování došlo k zamotání komor, které slouží k ohřevu vzduchu pro balón. Ty se zamotaly do samotného raketového nosiče a musely být jedna pro druhé odříznuty.Start byl pozdě odpoledne přerušen, protože už nebyla naděje na úspěch (v noci nemá balón co zahřívat).

Následujícího dne, tedy 18. listopadu, pak ARCA bez dalších podrobností oznámila, že se pokusný start Helen odkládá až do jara příštího roku.

Témata: ARCO, Google, Měsíc

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
Technik údržby s AJ (45000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Mohlo by vás zajímat