Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové přistáli na ISS za šest hodin místo dvou dnů

Věda

  13:43
BAJKONUR (KAZACHSTÁN) - Kosmická loď Sojuz s rusko-americkou posádkou úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po pouhých šesti hodinách od startu místo obvyklých dvou dnů.

Kosmická loď Sojuz s rusko-americkou posádkou. foto: ČTK

Američan Chris Cassidy a Rusové Pavel Vinogradov a Alexandr Misurkin tak jako první na vlastní kůži zažili takzvaný urychlený pilotovaný let. Velká úspora času se jeví dílem technologických vylepšení, která umožnila, aby si vesmírná loď vystačila pouze se čtyřmi oblety okolo Země namísto dřívějších 34. Trasa a technologie byla vyzkoušena při letech zásobovacích nákladních lodí.

Po startu ve čtvrtečních 21:43 SEČ se loď ve 21:52 SEČ oddělila od nosné rakety. Připojení k ISS následovalo dnes v 03:28 SEČ. Předpokládá se, že průlezy se otevřou po sedmé hodině ranní a Cassidy, Vinogradov a Misurkin se připojí k dosavadní posádce ISS ve složení Kanaďan Chris Hadfield, Američan Thomas Marshburn a Rus Roman Romaněnko, kteří jsou na oběžné dráze od loňského prosince. Společně budou pracovat do května. Nová posádka má na ISS strávit pět měsíců, než se vrátí na Zem. Vinogradov má ve vesmíru oslavit i své šedesátiny.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...