Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko má nástupce Sojuzů, dokončilo plány na novou loď

Věda

  7:03aktualizováno  7:45
MOSKVA - Rusko dokončilo plány nové generace kosmické lodi, která má být nástupcem dosavadních Sojuzů a odpovědí na vyvíjené americké vesmírné plavidlo Orion. První testovací let nové ruské lodi je možné očekávat v roce 2017.

Raketa Sojuz mířící k vesmírné stanici ISS foto: ČTK

"Dokončili jsme technický návrh projektu, který počítá s tím, že nová kosmická loď poletí mimo jiné i k Měsíci," prohlásil podle portálu dvice.com Vitalij Lopota, šéf raketové společnosti Eněrgija. "Pokud bude zajištěno řádné financování, začneme s testovacími lety vesmírné lodi v roce 2017." Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve čtvrtek oznámil, že Moskva do roku 2020 vydá na podporu kosmického průmyslu 2,1 bilionu rublů (přes 1,3 bilionu korun). Tato finanční strategie jí má zajistit setrvání v čele kosmických mocností.

ČTĚTE TAKÉ:

Lopotova slova o "Měsíci a dalších destinacích" znamenají podle dvice.com lety k blízkým asteroidům a možná i k Marsu, což naznačuje, že loď bude vyvinuta v několika verzích. Rusko v minulosti oznámilo, že chce v letech 2020 až 2050 vyslat lidskou posádku k Měsíci a k Marsu.

Loď by měla zvládnout deset letů do kosmu

Plavidlo známé jako Pilotovaná dopravní loď nové generace (PTK NP) vychází z původního projektu Evropské vesmírné agentury (ESA) a ruského Roskosmosu, který počítal s vývojem společné pilotované kosmické lodi. Z plánů ale sešlo a ESA se soustředila na vlastní transportní systém ATV.

PTK NP má být stejně jako Sojuz bezkřídlá. Návrh mimo jiné počítá s tím, že plavidlo bude schopné automaticky i ručně zakotvit u orbitální stanice a bude mít dostatečné pohonné kapacity k opakovaným odpoutáním a připojením k orbitálním zařízením a následnému bezpečnému letu zpět na Zemi.

Na rozdíl od Sojuzu, který přistává pomocí brzdicích padáků, má PTK NP zaručit přesné a komfortní dosednutí a také opakovatelné využití. Místo padákového systému bude loď vybavena brzdnými a přistávacími raketami.

Životnost se předpokládá na 15 let a 10 vesmírných letů.

Autoři: ,