Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ruské vesmírné plány: na ISS vyneseme šest amerických astronautů

USA

  19:24
MOSKVA - Rusko a Spojené státy uzavřely smlouvu o dopravě amerických astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici v letech 2018-19. Oznámila to v pondělí v Moskvě společnost Eněrgija, výrobce kosmických dopravních lodí Sojuz.

Kosmická loď odstartovala z kosmodromu Bajkonur v kazašské stepi v pátečních 22:26 SEČ a let jí trval zhruba šest hodin. foto: APČTK

Za dopravu šesti astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a jejich návrat na Zemi zaplatí Američané 5,7 miliardy rublů (2,1 miliardy korun).

7. února 2016 Kelly zachytil stadion v kalifornském městě Santa Clara. „Nakonec...
„Jasná obloha nad téměř celými Spojenými státy. Dobré ráno,“ vzkázal Kelly 17....

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje už v brzké době nahradit ruské lodi vlastními raketami, aby se zbavil závislosti na Moskvě. K dopravě nákladu už využívá aparáty kalifornské společnosti SpaceX, příští rok se očekávají první pilotované starty.

Ruské lodi Sojuz využívá NASA od roku 2011, kdy skončil program pilotovaných letů amerických raketoplánů. Nový kontrakt pro Spojené státy znamená, že budou dál posílat finanční prostředky Rusku, vůči kterému zavedly hospodářské sankce kvůli jeho roli v krizi na Ukrajině.

Jubileum na oběžné dráze: ISS slaví stotisící oblet Země

  • Mezinárodní vesmírná stanice v pondělí na své dlouhé pouti zaznamenala významný milník, když absolvovala oblet Země s pořadovým číslem 100 000.
  • Aparát, jehož rozměry dnes dosahují velikosti fotbalového hřiště, urazil od roku 1998 přes čtyři miliardy kilometrů.
  • Prvním modulem ISS na oběžné dráze se stal před téměř 18 lety ruský nákladní blok Zarja. Do dnešního dne ho doplnilo 14 dalších modulů a ISS se stala největší lidmi vytvořenou konstrukcí na oběžné dráze.
  • Stanice váží 400 tun a od roku 2000 je trvale obydlena. Oblet Země jí trvá kolem půldruhé hodiny.
  • Podle americké NASA urazila ISS za dobu svého fungování vzdálenost rovnou cestě k planetě Neptun nebo deseti misím k Marsu a zpět.
  • Na palubě stanice už se vystřídalo asi 220 lidí.
  • V současnosti obývají ISS tři Rusové, dva Američané a Brit.
  • Nedávno se přičinili o další jubileum, když pořídili třímiliontý snímek Země pořízený z vesmírné stanice.
Autor: