Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruský vědec chtěl křížit lidi s opicemi. Pokusy financoval Stalin

Věda

  6:52
Bylo by možné vytvořit křížence mezi člověkem a opicí? Patrně vám to zní jako bizarní nápad. Na začátku 20. století se tím ale vědci opravdu zabývali. A výzkum křížení lidí s opicemi finančně podpořil přímo Stalin.

Šimpanzi bonobo na snímku. Lidoopi patří k Einsteinům zvířecí říše a podobné zkušenosti si snadno zapamatují. Nově získanou dovednost si předávají z generace na generaci. Mláďata šimpanzů bedlivě sledují, co a jak dělá jejich matka, a snaží se ji napodobit. foto: Shutterstock

„Pro sovětskou vědu byla 20. léta zlatým věkem. Všechno bylo možné,“ říká historička Alexis Pogorelskin. Hlavním zastáncem této myšlenky byl ruský vědec Ilja Ivanovič Ivanov. S mezidruhovým křížením měl totiž bohaté zkušenosti. Podařilo se mu například zkřížit zebru s oslem nebo s koněm Převalského. Věřil proto, že i spojení člověka a opice je možné.

O spojení člověka s opicí snil Ivanov už od roku 1910 a dokonce zpracoval náčrty, jak by mohli kříženci vypadat. V roce 1925 se na Ivanova usmálo štěstí. Sám Josif Stalin mu přidělil vysoký vědecký grant (v přepočtu šlo asi o tři miliony korun). Stalin byl tehdy oslněn zprávami o genetických pokusech v Německu a možnost vytvoření „superopice“ nebo „superčlověka“ ho uchvátila.

Šimpanz

Ivanov okamžitě odjel do Afriky a začal pracovat na splnění svého snu. Chtěl zde umělé oplodnit šimpanzí samice lidským semenem. V africké Guinei se pokusil inseminovat tři šimpanzí samice, ale žádná z nich nezabřezla. Nicméně nadále věřil tomu, že jeho teorie je pravdivá, a že člověka se šimpanzem zkřížit lze. Z dokumentů v ruských archivech vyplývá, že této teorii věřil i Stalin. Někteří historici tvrdí, že se mu zamlouvala myšlenka využít případné křížence jako silné a agresivní vojáky.

Když se Ivanov z Afriky vrátil, rozhodl se přemístit do Gruzie a tam v pokusech pokračovat. Ale jinak. Chtěl oplodnit dobrovolnice opičím spermatem. Tento postup měl pro Ivanova klíčovou výhodu, nebylo nutné mít k dispozici tolik zvířat. Stačil jen jeden dárce. Do Gruzie si proto nechal přivézt orangutana jménem Tarzan. Ivanov marně hledal dobrovolnice, které by se nechaly oplodnit opičím spermatem, jednu našel až v roce, ve kterém orangutan Tarzan zemřel. Tyto pokusy se proto nikdy neuskutečnily.

Více se o mezidruhovém křížení dozvíte ve videu.

Autor:

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj