Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové chtějí na ISS pěstovat rajčata, papriku a rýži

Věda

  7:00
MOSKVA - Ruští vědci chtějí na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vyzkoušet i pěstování rajčat, papriky a rýže. Využijí k tomu skleník Lada, s jehož úpravami se počítá v roce 2015. Dříve se s jinými plodinami už v kosmu experimentovalo, pro zmíněné tři to ale bude premiéra. Podle agentury ITAR-TASS to řekla Margarita Levinskichová, vedoucí pracovnice Ústavu lékařských a biologických otázek (IMBP) Ruské akademie věd.

Astronaut Ron Garan na robotické paži opravuje raketoplán Atlantis ve volném vesmíru foto: Reuters

"Plánujeme experimenty s rýží, rajčaty a paprikou. To jsou kultury, které se ve vesmíru ještě nepěstovaly," řekla podle agentury Levinskichová. "Chceme pokračovat ve zkoumání vlivu ovzduší stanice a jejího mikrobiologického prostředí na rostliny," dodala.

Pohled na stanici ISS ze vzdalujícího se raketoplánu Atlantis

Pohled na stanici ISS ze vzdalujícího se raketoplánu Atlantis

K tomu bude potřeba modifikovat palubní skleník Lada, který na ISS funguje už od roku 2002. Úpravy se podle vědkyně budou týkat zejména výměny řídícího systému a způsobu osvětlování - zářivky nahradí LED žárovky.

Levinskichová připomněla, že IMBP v kosmu dosud provedla 23 experimentů s rostlinami - šest na bývalé sovětské orbitální stanici Mir a 17 na ISS. Posádky už mimo jiné pěstovaly hrách a pšenici.

"Na základě výsledků lze říci, že k žádnému poklesu výnosnosti rostlin, k degradaci produktivnosti semen nedošlo," konstatovala Levinskichová k pěstování hrachu. Pokud jde o "supertrpasličí" pšenici, byla na ISS získána semena "nezvykle vysoké kvality". To podle ní potvrzuje, že použitá technologie je vhodná pro pěstování plodin v podmínkách kosmického letu.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat