Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Ruští vědci neznámou DNA nenašli, výrok dementovali

DNA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy DNA | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruští vědci dementovali veškeré dosavadní informace o nálezu neznámých mikroorganismů ve vodě z antarktického podzemního jezera Vostok.

Napsal to list Moskovskij komsomolec s odvoláním na Sergeje Bulata z petrohradského Ústavu jaderné fyziky. Sám Bulat přitom minulý týden oznámil, že se podařilo izolovat bakteriální DNA, která zatím v žádné databázi nebyla popsána. Nyní svůj výrok odvolal.

ČTĚTE TAKÉ:

Nalezené mikroorganismy byly podle ruského vědce ve skutečnosti do podzemní vody zaneseny zvenčí během průzkumného vrtu. Marnost dosavadních nadějí potvrdil i vedoucí genetické laboratoře petrohradského ústavu Vladimir Koroljov.

Experimenty

Podobné experimenty provádějí i výzkumné týmy z Británie a USA. Už loni jejich členové varovali ruské kolegy, že jejich postup může přinést výsledky zkreslené kontaminací a může navíc vnést nežádoucí mikroorganismy do samotného jezera. Metody, kterých používají američtí a britští vědci, jsou sice zdlouhavější a nákladnější, ale kontaminaci údajně vylučují. Američtí odborníci zkoumají antarktické podzemní jezero Whillan, vědecký tým z Británie se snaží proniknout do jezera Ellsworth.

"Všechny naše objevy, a nebylo jich nijak mnoho, má na svědomí kontaminace vrtu. Nelze hovořit o tom, že byla objevena zcela nová, dosud neznámá bakterie," prohlásil.

Pro ruskou vědeckou komunitu je takový výsledek zklamáním, shodují se ruská média. Předpokládalo se, že nález získaný z podzemní vody může přispět k objasnění forem života před dobou ledovou i k pokroku ve zkoumání možných projevů života na jiných planetách. Ruští vědci nyní čekají na dodání dalších vzorků, aby mohli ve zkoumání pokračovat. Vzorky by měly do Ruska dorazit v květnu.

Jezero Vostok, ohřívané energií zemského jádra, je největším z asi 400 antarktických vodních ploch skrytých pod ledem. Jeho šířka dosahuje 30 až 80 kilometrů, dlouhé je 300 kilometrů. Ruská vrtná souprava loni vrstvu ledu prorazila dvakrát a při druhém vrtu odebrala z jezera do speciálních laboratorních nádob vzorek třiceti až čtyřiceti litrů vody.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!