Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šance na objev mimozemského života je slušná, míní expert

Věda

  17:51aktualizováno  17:52
Londýn - Nikdy v minulosti nemělo lidstvo takovou příležitost objevit život na vzdálených planetách, jako je tomu právě nyní. Je o tom přesvědčen prezident britské akademie věd Royal Society Martin Rees,

Systematické pokusy zachytit radiové signály mimozemských civilizací započaly již v šedesátých letech. foto: Colby Gutierrez-Kraybill

Rees se spolu s dalšími odborníky z Evropské kosmické agentury (ESA), amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a OSN účastní mezinárodní vědecké konference, která dnes začala v Londýně. Jejím úkolem je poradit se o nejschůdnější cestě k informacím o životě mimo planetu Zemi.

Druhá Země jako dosažitelná meta
"Technologie pokročily tak daleko, že poprvé můžeme chovat reálnou naději na identifikaci planet velikosti naší Země, které obíhají cizí hvězdy," řekl lord Rees v rozhovoru pro BBC. "Budeme moci zjistit, zda jsou na nich oceány a kontinenty, jaký mají typ atmosféry. I když je ještě vzdálená představa, že bychom získali mnoho informací o tamním životě, bylo už dosaženo obrovského pokroku."

Rozhovor s expertem

Přední britský kosmolog a astrofyzik lord Martin Rees před časem poskytl rozhovor Lidovým novinám. Přečíst si ho můžete zde.


Vědci se už 50 let snaží vyčíst z vesmírných rádiových signálů, zda mimo Zemi existuje inteligentní život, připomíná BBC. Pokud se ale něco takového podaří, změní to podle lorda Reese celé lidstvo. "Změní to náš pohled na sebe sama, změní to naše postavení ve vesmíru," řekl britský vědec.

Poukázal zejména na využívání vesmírných teleskopů, které jsou schopny zaznamenat planety velikosti Země, jak obíhají vzdálené hvězdy. "Kdybychom našli život, byť ten nejjednodušší, byl by to zjevně jeden z největších objevů 21. století," řekl Rees.

Vyslovil domněnku, že život a mimozemská inteligence mohou existovat ve formě, jakou si lidé na Zemi nedokážou představit. "Může samozřejmě existovat forma inteligence vzdálená od té lidské stejně, jako je inteligence naše vzdálená od opic," soudí lord Rees.

Zkoumejme i nehostinné části naší planety
Jiného názoru je podle dnešního listu Daily Mail profesor Paul Davies z americké Arizonské státní univerzity. Podle jeho mínění není radno hledat mimozemský život jen na vzdálených planetách, ale i "za humny" - přímo na planetě Zemi. "Musíme se rozloučit s představou, že ET nám posílá vzkazy z vesmíru, musíme připustit i jiný přístup," prohlásil Davies.

Ve svém příspěvku na konferenci doporučuje pátrat v nehostinných partiích Země, třeba na pouštích, po formách života, které mohou existovat díky substancím, jež dnes lidé považují za neslučitelné se životem - například díky "jedovatému" arzénu.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!