Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Satelit na měření CO2 nedolétl

Atmosféra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atmosféra | foto: Lidovky.cz

Start amerického satelitu, který měl měřit obsah CO2 v ovzduší, se nepovedl. Krátce po startu se zřejmě neoddělil ochranný kryt družice. Družice měla zaznamenávat, odkud většina znečištění pochází a co se s plynem po uvolnění do ovzduší stane. Získaná data by podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír měla přispět k boji proti globálním změnám klimatu.

Podle představitelů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se nepodařilo včas oddělit tepelný štít, který chrání satelit v době startu před třením o atmosféru, a nosná raketa ani družice nedokázaly vyletět na oběžnou dráhu.


Satelit v hodnotě 273 milionů dolarů (přes šest miliard korun) měla na oběžnou dráhu vynést čtyřstupňová raketa Taurus XL, která odstartovala bez potíží v 10:55 SEČ z kalifornské letecké základny Vandenberg severně od Los Angeles. Po zapálení třetího stupně, asi tři minuty po startu, se měl oddělit tepelný štít, ale to se nepodařilo.

Podle Johna Brunschwylera z NASA byla sice zahájena sekvence, která měla vést k rozlomení štítu, ale z neznámých příčin selhala. Nosná raketa a satelit tak měly příliš velkou hmotnost a zapálení posledního stupně jí nedodaly dostatečný impulz pro dosažení oběžné dráhy. Družice se následně zřítila do oceánu nedaleko břehů Antarktidy.

Družice měla kolem Země obíhat dva roky a v šestnáctidenních cyklech měřit na celé planetě hladinu znečištění CO2, který přispívá ke globální změně klimatu. Za jeden cyklus měla udělat na osm milionů měření. To by podle NASA představovalo výrazný nárůst objemu získaných dat proti současnosti, kdy tato měření zajišťuje pouze nedostatečná síť stanic na povrchu a ve výškových budovách či přístroje v letadlech a v satelitech určených primárně k jiným účelům.

Podle NASA byla jedním z důvodů zahájení projektu dosavadní nesystematičnost měření hladiny oxidu uhličitého mimo Evropu a Spojené státy.

Velkou část CO2, který se dostane do ovzduší při spalování fosilních paliv v továrnách a v automobilech, pohltí světové oceány a zemská půda. Množství plynu pohlceného oceány se ale rok od roku výrazně liší. Nový satelit měl vědcům pomoci pochopit, co způsobuje toto kolísání.

Data shromážděná americkým satelitem také měla osvětlit, co se děje s asi 30 procenty emisí CO2, které neskončí v oceánech ani v zemské půdě. Nové poznatky by měly přispět ke zpřesnění předpovědí očekávaných klimatických změn.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...