Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sbírka pro internetového piráta

Věda

  6:00
Když devatenáctiletý Josef Šubr natáčel v jednom českobudějovickém kině Simpsonovi ve filmu, které později umístil na internet, jistě netušil, co tím způsobí. Jeho případ mj. znovu rozbouřil debatu o autorských právech a jejich vymáhání.

Simpsonovi ve filmu. foto: 20th Century FoxReprofoto

O jeho zadržení a obvinění informovala i mainstreamová média a nelze se zbavit dojmu, že se jednalo o kampaň organizací dbajících o autorská práva, které Josefa Šubra použily jako odstrašující případ. Přesně tak totiž vypadalo jejich chrastění zbraněmi slibující až pětiletý trest a pokutu pět miliónů korun.

Hlavní argument proti němu vznesla Česká protipirátská unie, která dokládala vznik škody velkého rozsahu. Tzv. „kinorip“ filmu si podle ní stáhlo sto tisíc lidí, kteří by jinak za lístky utratili 10 miliónů korun. O věrohodnosti těchto čísel však lze pochybovat: dopočítat se konkrétního počtu stažených kopií prakticky nelze, protože zajímavý materiál umístěný na internet si dál žije svým vlastním životem a šíří se mnoha různými způsoby. Dále pak lze jen těžko věřit tomu, že každý, kdo si film stáhl, by na něj jinak šel do kina.

Ovšem ani to mladíka neomlouvá za to, co udělal – měl zkrátka jen tu smůlu, že se v době čím dál tím víc sílící snahy potírat pirátství stal obětním beránkem. Proto nakonec s povděkem přijal podmíněný trest a mimosoudní vyrovnání, podle nějž má zaplatit pokutu 150 000 korun a „bude složit jako odstrašující případ České protipirátské unii“.

Ale ani tato částka není pro mladého člověka bez vlastního příjmu zanedbatelná. Proto na internetu vznikla sbírka, která si dala za úkol shromáždit potřebný obnos a upozornit na možné zneužívání postavení autorských svazů a protipirátských unií.

Podle posledních informací však Josef Šubr peníze ze sbírky na radu svého advokáta odmítl, pročež byla zastavena. Lze jen spekulovat, jestli se tak stalo z obavy, že by mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty Schvalování trestného činu, anebo jestli mu přijmout takovýto dar zakazuje ona mimosoudní dohoda.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....