Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Orientace > Věda

Šéf ČEZ rozdává, vědě slíbil nejméně pět miliard korun

Šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Šéf energetické společnosti ČEZ Martin Roman na konferenci Proměny Evropy 2010 prohlásil, že společnost dá v příštích deseti letech na vědu nejméně pět miliard korun. Již třetí ročník konference se zaměřuje na vzdělávání, inovace v podnikání a na společenskou odpovědnost organizací.

Konference se koná jako součást oslav 20. výročí založení Českého svazu vědeckotechnických společností.

Vědci volají po ministerstvu pro vědu
Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček v pozdravném projevu hovořil o koordinaci vědeckých aktivit a podpořil vznik centrálního koordinačního orgánu, po kterém volají i vědci. Tím by mělo být ministerstvo pro vědu.

Výzkum a vývoj jsou nyní v kompetenci ministerstva kultury.

Roman považuje podporu vědy a výzkumu za součást inovačního programu společnosti ČEZ. "Chceme být lídrem spolupráce s vědou ze strany průmyslu," zdůraznil.

Akademikové obvykle kritizují současnou praxi, kdy velké množství prostředků ze státního rozpočtu plyne do výrobních podniků. Imunolog Václav Hořejší na únorovém setkání kandidátů do nové vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace uvedl, že považuje za absurdní, aby stát podporoval bohaté firmy, které patří například pod ČEZ. Tuto podporu nazval tunelem na veřejné peníze.

I bývalý ředitel českého výrobce léčiv Zentiva Jan Šotola soudí, že není úlohou státu podporovat průmyslový vývoj, ale vědu spíše směřující k základním problémům bytí. Průmysl má podle něj prostředků na výzkum a vývoj dost.

Malá spolupráce mezi vysokými školami a soukromými firmami
Výdaje na výzkum a vývoj v ČR financované z podnikatelských zdrojů v roce 2008 činily v běžných cenách 28,2 miliardy korun, z toho 26,9 miliardy bylo užito opět v podnikatelském sektoru, 1,3 miliardy ve vládním sektoru.

Pouhých 57 milionů korun z podnikatelských zdrojů směřovalo k vysokým školám, což naznačuje velmi malou míru přímé spolupráce mezi soukromými firmami a vysokými školami. V tomto ukazateli je ČR na posledním místě ze všech sledovaných zemí.

Celkové výdaje podnikatelského sektoru v roce 2008 činily podle ČSÚ 33,5 miliardy korun, což kromě uvedených vlastních zdrojů zahrnovalo 4,4 miliardy korun z tuzemských veřejných zdrojů, 0,2 miliardy ze zahraničních veřejných zdrojů a 1,9 miliardy ze zahraničních soukromých zdrojů. Plných 13 procent podnikatelských výdajů na výzkum a vývoj tedy bylo pokryto domácími veřejnými zdroji, což je v Evropě po Rumunsku (43 procent) a Španělsku (14 procent) nejvyšší podíl. V průměru v evropské sedmadvacítce se veřejné zdroje na podnikatelských výdajích na výzkum a vývoj podílejí jen sedmi procenty.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...