Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sépie jsou při testu sebeovládání stejně chytré jako děti

Sépie obecná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sépie obecná | foto: Reprofoto

Lahůdkám a laskominám se dá jen těžko odolat - bez ohledu na to, jakého jste věku nebo druhu. Ale nová studie zjistila, že sépie - ano, ti mořští měkkýši - se dokážou uzpůsobit známému psychologickému experimentu, kterým se zkouší sebeovládání u dětí, a naučit se odložit uspokojení hladu výměnou za lepší dobrotu, kterou dostanou později. Informoval o tom zpravodajský server CNET.

Experiment, obecně známý jako Stanfordský marshmallowový test, provedl jako první psycholog Walter Mischel v roce 1970 a jeho výsledky zveřejnil o dva roky později. Dětem při něm nabídl preclík nebo pěnový bonbón marshmallow s tím, že pokud budou ochotné počkat a nesníst ho hned, později jim dá dva. Následné studie se zaměřily na to, zda děti, které dokážou počkat, jsou v životě úspěšnější.

„Sépie v naší studii dokázaly počkat na lepší odměnu a tolerovaly odklad o 50 až 130 vteřin, což je srovnatelné s výsledky, jakých dosahují obratlovci, jako jsou šimpanzi, vrány či papoušci,“ řekla hlavní autorka studie Alexandra Schnellová z anglické Cambridgeské univerzity.

Sépiím vědci pochopitelně nemohli vysvětlit, že si mají počkat na lepší možnost. Proto jim ukázali dvě různé možnosti potravy za průhlednou stěnou. Za jednou byla syrová kreveta a za druhou jejich oblíbené živé krevetky. Vědci sépie naučili, že určité symboly na dvířkách komůrek s potravou znamenají buď „otevřít hned“, „otevřít za chvíli“ nebo „neotevřít vůbec“.

Dvířka s mrtvou syrovou krevetou se otevřela hned, ale pokud ji sépie sežrala, vědci odebrali komůrku s živými krevetami. Pokud sépie otevřela dvířka s mrtvou krevetou, ale nesnědla ji, dostala později možnost zkusit otevřít dvířka s živými krevetkami.

Vědci netuší, proč se u sépií vyvinula taková sebekontrola. Podle jedné z teorií může souviset s tím, že sépie jsou velmi zranitelné ze strany predátorů, a proto je pro ně výhodné zůstat v úkrytu, dokud se neobjeví opravdu dobré sousto.

„Sépie tráví většinu času maskováním, skrýváním a vyčkáváním, prostřídaným krátkými úseky hledání potravy,“ uvedla Schnellová v prohlášení.

„Při lovu musí opustit svůj úkryt a prozradit maskování, takže jsou odhalené před každým predátorem v oceánu, který je chce sežrat. Myslíme si, že schopnost odložit vlastní uspokojení se u nich mohla vyvinout jako vedlejší produkt tohoto způsobu života, aby mohly sépie optimálně využít období lovu a zaměřit se na kvalitnější potravu,“ dodala.

Toto je nový PES. Zohledňuje i negativní testy, pohyb omezí jen v 5. stupni

Ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro čtyři rizikové stupně, ve všech stupních by se...

Jste národ rasistů, psali mi Skotové. Hladký o bláznu Trpišovském i Šuralovi

Ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Gólman Václav Hladký není prototypem klasického fotbalisty. Místo pozápasového piva si spíš vychutná kvalitní kávu....

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...