Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Severní bílý nosorožec je samostatný druh, tvrdí čeští vědci

Věda

  13:33
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM - Tým zoologů z Austrálie, Srí Lanky a České republiky zjistil, že na světě žije šest druhů nosorožců, tedy o jeden druh více než se dosud uvádělo.

nosorožec bílý foto: ČTK

Odborníci totiž považují takzvaného severního bílého nosorožce, který je dosud poddruhem nosorožce tuponosého, za samostatný druh. ČTK o tom informoval člen týmu Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Výsledky výzkumu vědců nyní vyšly v časopisu PLoS One.

"Kriticky ohrožený severní tuponosý nosorožec ze středu afrického kontinentu je oproti nosorožci tuponosému z jižní Afriky natolik odlišný, že si zaslouží být samostatným druhem," uvedl Robovský. Podle vědců se severní bílý nosorožec liší od nosorožce tuponosého například vnějším vzhledem, velikostí, tvarem zubů i genetickými rozdíly. Nový druh by podle odborníků měl nést jméno nosorožec Cottonův (Ceratotherium cottoni).

Na světě nyní žije pouhých osm jedinců severních bílých nosorožců. Pár najdeme v zoo v americkém San Diegu, dva žijí v dvorské zoo a čtveřici těchto savců chovatelé vloni v prosinci z dvorské zoo převezli do keňské rezervace Ol Pejeta.

Zoologové věří tomu, že v přirozeném prostředí v Africe by se hormonální hladina samic mohla vrátit na normální úroveň, a tudíž by mohly zabřeznout. V zajetí se to nedařilo.

"Podle posledních zpráv z konce března se nosorožcům v keňské rezervaci daří dobře, jsou umístěni již ve velkém výběhu," řekl dnes ČTK zoolog dvorské zoo Jiří Hrubý, který výsledky studie týmu zoologů nechtěl komentovat, protože se s nimi ještě neseznámil.

Na konci prosince se objevila informace, že posádka ruského vrtulníku údajně objevila v jižním Súdánu tři kusy vzácných nosorožců severních bílých.

Zoologický systém dosud zná pouze pět druhů nosorožců. Nosorožce tuponosého, dvourohého, sumaterského, jávského a indického. Nosorožci, kteří mohou dosahovat hmotnosti až 3,6 tuny, patří mezi ohrožené druhy. V mnoha zemích jsou ilegálně loveni pro svoje rohy, prášek z rohu je totiž součástí některých lidových léčiv.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?