Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sexuální roboti s inteligencí. Zničí jednoho dne lidstvo?

Věda

  6:12
Co se stane, když superrealistickou sexuální pannu vybavíte umělou inteligencí? Vědci chtějí výrobu sexuálních robotů zastavit, dokud je ještě čas.

Sexuální roboti - budou znamenat konec lidstva? foto: Playtvak.cz

Sexuální hračky jsou stále dokonalejší a realističtější. A to platí především o figurínách. Místo někdejších nafukovacích panen, které byly spíše pro smích, se dnes vyrábějí naprosto přesné kopie žen i mužů. Jsou vypiplané do posledního detailu: mají řasy, nehty, ochlupení. Chybí jim jen inteligence. Alespoň prozatím.

Sexuální roboty ohlašuje několik firem minimálně pět let. Ale jako v případě robotické ženy Roxy jde o případy, které mají k dokonalosti daleko a sklízely spíše posměch.

Někteří výrobci se ale realitě přibližují. Například společnost Abyss Creations prodávala sexuální panny. Stojí od sta tisíce korun a jsou hyperrealistické. Nyní jim jejich tvůrci chtějí dát dar pohybu. Za dalších dvě stě tisíc bude brzy možné dokoupit k pannám hlavu schopnou pohybu a snad i řeči. A tím vývoj rozhodně nekončí. Cílem je plnohodnotná hýbací postava.

Před pár týdny vystoupila proti výrobě sexuálních robotů jedna z vedoucích výzkumu robotické etiky. Vznik takových robotů by měl podle ní negativní dopady na vztahy mezi muži a ženami. Ale také mezi dospělými a dětmi.

Mnozí komentátoři si myslí, že strach je nesmyslný, a že jde o technologii, která by mohla být příjemná či užitečná. Stejně tak ale zaznívá i řada názorů, že sexuální roboti jsou za hranou. Přestanou muži o živé ženy usilovat? Bude se kvůli sexuálním robotům v bohaté zemi rodit ještě méně dětí?

Autor:
Témata: robot, Roxy