Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šikanovat učitele je pro děti zábava. Kyberšikanu zažil každý pátý

Věda

  14:42
PRAHA - Vytočit a pak natočit. To je heslo mnoha českých školou povinných dětí a teenagerů. Prostřednictvím chytrých telefonů a internetu sdílejí nahrávky s pedagogy, jimž takzvaně ruply nervy poté, co je žáci cíleně vyprovokovali, aby si mohli pořídit „vtipnou“ nahrávku. Stačí se podívat na YouTube. Ke zhlédnutí tam jsou videa s výmluvnými názvy „Nasraný učitel“ nebo „Učitel to nevydržel s nervama“.

Případ týrané učitelky na Střední průmyslové škole Na Třebešíně v pražských Malešicích. Tři žáky, kteří pětapadesátiletou učitelku zřejmě dlouhodobě šikanovali, potrestalo v lednu vedení školy podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Vyučující krátce nato zemřela. Vedení školy však odmítá příčinnou souvislost mezi šikanou a jejím úmrtím, roli prý hrály zdravotní problémy. foto:  Petr Topič, MAFRA

Posmívat se učitelům, kupříkladu jejich řečovým vadám nebo typickým gestům, bavilo děti už za císařství. Avšak s příchodem elektronických médií dostala dětská škodolibost nové, dosud netušené možnosti projevu.

Šikana jako norma? Čtvrtý stupeň z pěti. Tak diagnostikoval útoky na učitelku v pražské škole odborník

Že není takzvaná kyberšikana učitelů ojedinělým jevem, dokazuje mimo jiné Národní výzkum kyberšikany učitelů, za nímž stojí Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Do výzkumu, uskutečněného ve spolupráci se společnostmi O2 Czech Republic a Seznam.cz, se anonymně zapojilo přes 5100 učitelů základních a středních škol. Cílem bylo zjistit, jak je kyberšikana četná, kdo ji páchá a co lze proti tomu dělat.

Některou z forem šikany – buď v kyberprostoru (například na sociálních sítích) nebo třeba opakovaným večerním prozváněním mobilem – zažilo podle zmíněného výzkumu 22 procent tuzemských učitelů.

Šikana učitelů na internetu

„Někdo umístil na web erotických služeb mou fotografii staženou ze školního webu a nabízel erotické služby,“ cituje výzkumná zpráva Pedagogické fakulty Univerzity Palackého třiapadesátiletou kantorku. V téměř čtyřiceti procentech případů byli pachateli žáci.

Zanedbatelný ovšem není ani podíl případů, kdy se agresorem stávají rodiče žáka; podle výsledků výzkumu je to osm procent. „V současnosti řešíme případ nahrávání vyučovacích hodin rodičem, který umístil nahrávací zařízení do synovy tašky. Bez souhlasu školy, jakož i zákonných zástupců spolužáků,“ uvádí v anonymním dotazníku osmačtyřicetiletý učitel.

Jaké další formy šikany učitelé zažívají? A proč pachatelé nakonec vyváznou bez trestu?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!