Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Šimpanzi bonobo dávají najevo nesouhlas kroucením hlavy jako lidé

Šimpanzi bonobo na snímku. Lidoopi patří k Einsteinům zvířecí říše a podobné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šimpanzi bonobo na snímku. Lidoopi patří k Einsteinům zvířecí říše a podobné... | foto: Shutterstock

LONDÝN Šimpanzi bonobo kroutí hlavou na znamení nesouhlasu podobně jako lidé. Vědci je při tom několikrát nafilmovali a myslí si, že tím šimpanzi varují před nežádoucím chováním nebo činností.

Studie vyšla v odborném časopise Primates.

Šimpanzi bonobo jsou prvními zvířaty, u nichž jsme pozorovali preventivní odmítavé pohyby hlavy, sdělila Christel Schneiderová z Institutu Maxe Plancka v Lipsku. Spolu s ní se na studii podílel její lipský kolega Josep Call a Katja Liebalová ze Svobodné univerzity v Berlíně.

Gestikulace v negativním smyslu
Schneiderová v rozhovoru pro stanici BBC připomenula práci se samičkou bonobo v lipské ZOO. Ulindi se snažila svou dceru Luizu odradit od hry s pórkem, aby dala najevo, že to je k jídlu, a ne na hraní. Když nic nepomáhalo, začala Ulindi v rezolutním nesouhlasu vrtět hlavou. Nakonec pórek sama odhodila stranou, i když se ho neposedný potomek pokoušel znovu zmocnit.

Vědci vědí, že šimpanzi bonobo stejně jako jejich blízcí příbuzní šimpanzi učenliví používají gesta hlavy ke komunikaci s ostatními členy svého společenství, často třeba jako výzvu ke hře. Lipská studie je první, která zachycuje gestikulaci v negativním smyslu, ve snaze zabránit nežádoucímu chování a předejít mu.

Poznatek týkající se šimpanzů bonobo je součástí širší německé studie o komunikaci mláďat velkých primátů. Vědci při ní nahrávali na video chování šimpanzů, goril a orangutanů v šesti evropských zoologických zahradách.

Zaznamenali přitom 13 situací, v nichž čtyři šimpanzi bonobo použili toto nesouhlasné gesto hlavy.

Častá komunikace hlavou
Studie také popisuje, že šimpanzi bonobo využívají komunikace hlavou častěji než šimpanzi učenliví. Vysvětlují to rovnostářským a poměrně složitým společenstvím, v němž tito primáti žijí. Varovné gesto hlavy zřejmě používají ve smyslu "ne" a jako výzvu začít vyjednávat v případě hrozícího konfliktu.

Experty to vedlo k úvaze o tom, zda gesto nesouhlasu tvorů lidstvu v živočišné říši nejbližších není předchůdcem velmi podobného kroucení hlavou lidí. Schneiderová ale upozornila na to, že ne všechny lidské společnosti považují kroucení hlavou za nesouhlas. "V některých kulturách, například v Bulharsku, to znamená ´ano´," připomněla.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...