Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šimpanzi si předávají informace jak likvidovat nastražené pasti

Věda

  13:27
Šimpanzi z guinejských pralesů se naučili rozpoznat pasti, které na ně líčí lidé, a dokážou se jim vyhnout. Zjistili to vědci z kjótského ústavu pro výzkum primátů.

Podle nich šimpanzi v guinejské oblasti Bossou pasti aktivně hledají a umí je zneškodnit, aniž se do nich chytí. Odborník na primáty Gaku Ohaši a profesor Tecuro Macuzawa na to přišli náhodou během pozorování šimpanzů.

Při studiu tohoto živočišného druhu přírodovědci v západní i východní Africe nacházejí jedince se zraněním způsobeným drátěnými oky a také zvířata, která v pastech uvíznou a uhynou. V Bossou bylo ale těchto případů velmi málo, i když tam šimpanzi žijí poblíž obydlených oblastí a lidé tam na ně pasti běžně líčí.

Ohaši a Macuzawa při svém pozorování viděli skupinu pěti šimpanzích samců při likvidaci pastí. Typická léčka používaná v oblasti Bossou se skládá z drátěného oka napojeného lýkovým provazem na ohnutý kmen mladého stromku.

Ten zajišťuje napětí provazu a jakmile zvíře okem projde, oko se stáhne kolem jeho krku nebo nohy. Takové pasti většinou lapenou zvěř těžce poraní.

Šimpanzi v Bossou se naučili lovce přelstít a pasti zneškodnit. "Zřejmě chápou, která z jejich částí je nebezpečná a která nikoli," sdělil Ohaši serveru BBC.

V článku zveřejněném časopisem Primates s kolegou popsal šest případů manipulace šimpanzů s léčkou. Ve většině z nich šimpanzi uchopili do předních končetin hůl a prudce s ní třásli, dokud past nezničili. Před tím se ale kmínku zkušebně jenom lehce dotýkali. Ve všech případech se vyhnuli nebezpečné části léčky, tedy drátěnému oku.

"Překvapilo nás to. Je to první případ, kdy šimpanzi zničili past, aniž se zranili," řekl Ohaši. Poukázal také na to, že v případě pastí se šimpanzi neučili pokusem a omylem jako obvykle. Když se například učí rozbíjet ořechy, použijí nejdřív bez úspěchu vlastní dlaň. Pak se snaží plod položený na tvrdém podkladu rozbít úderem kamenu, ale často minou. Omyl v případě pasti by byl fatální. "Šimpanzi se zřejmě dokážou učit i jiným způsobem než pokusem a omylem," řekl Ohaši.

Vědci se domnívají, že šimpanzi pasti dlouho pozorují a informaci si předávají. V jednom případě sledoval mladý samec, jak dospělý past zneškodnil a až pak se jí sám dotkl.

Zatím ale nic nevysvětluje fakt, že v jiných oblastech, kde lidé na zvířata také pasti líčí, se šimpanzi přelstít člověka nenaučili.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat