Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sinice možná způsobily vyhynutí mamutů, říká odborník

Věda

  6:21
Sinice naši planetu obývaly už v pravěku. To ale neznamená, že nejsou nebezpečné, říká Blahoslav Maršálek z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

LN Co jsou to vlastně sinice?
Sinice neboli cyanobakterie mají podobnou stavbu buněk jako salmonela, která způsobuje průjmy, a zároveň jsou schopny získat energii pro život stejně jako rostliny – fotosyntézou. To z nich dělá superorganismy, které patří k nejstarším na planetě Zemi. Mají neskutečné schopnosti přizpůsobit se různým podmínkám. Žijí v horkých pramenech i na Antarktidě. Nejčastěji jsou zmiňovány v letních měsících, protože zamořují vodní plochy. Jevu, kdy dojde k masovému rozvoji cyanobakterií, říkáme vodní květ.

LN Je letos sinic hodně, nebo málo oproti posledním létům?
Letos jich je průměrně. Množství pravidelně sledujeme od roku 1996. Jejich růst jednoznačně způsobují především horká suchá léta, jako bylo například to roku 1999. Naopak srážkově nadprůměrná léta jejich rozvoj zpomalí. Nic ale neplatí obecně. V některých lokalitách jsou každý rok bez ohledu na počasí.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Jak poznáme, že je voda, ve které se chceme koupat, zamořená sinicemi?
Před osmnácti lety jsem měl za úkol pro australskou vládu vytvořit jednoduchý test pro laiky. Sestavil jsem lahvový test: z hloubky nula až deset centimetrů ode dna pomalu naberete testovanou vodu až po hrdlo lahve a tu pak necháte zhruba patnáct minut stát. Pokud se po uplynutí této doby u hrdla objeví zelená hmota v podobě drobné krupice, jehličí nebo jen drobného zeleného prachu, jde o sinice. Podobný test si může před koupáním udělat každý i s obyčejnou PET lahví.

LN Za jak dlouho se komplikace po koupání v sinicemi zamořené vodě objeví? Je pravda, že to v některých případech může být i za několik let?
Zde je podstatné, o jaké poškození zdraví jde. Obecně platí, že alergické reakce například po koupání ve vodě se sinicemi jsou patrné během jednoho dne a většinou odezní během jednoho týdne. Toxiny produkované sinicemi mohou ale také způsobit poškození jater, ledvin, dokonce mohou narušit nervový systém a podporovat nádorové procesy. To se může skutečně projevit až za delší dobu. Výraznější poškození hrozí hlavně v případě, že bychom vodu kontaminovanou sinicemi dlouhodobě pili.

LN Čím to je, že se sinice tak často přemnoží?Může za to neekologické chování?
Sinice jsou na planetě Zemi 3,7 miliardy let. Málo se ví také o teorii, že za vyhynutí velkých savců, jako byli například mamuti, mohou sinice, které celosvětově otrávily vody. Jinými slovy, sinice tu byly nejen za dob našich babiček, ale i za dob mamutů, a to ve velkém množství. Naše babičky měly ale cit pro přírodu a respekt k přírodě, takže znečištěnou vodu prostě nepoužívaly. Dnes je sinic ještě více, protože znečišťujeme vody například fosforem z polí a špatných čistíren odpadních vod.

LN Pro koho jsou obzvlášť nebezpečné?
Mezi citlivé skupiny patří děti, senioři, alergici a obecně jedinci se sníženou imunitou. Sinice ale mají vliv na každý živý organismus, na živočichy i rostliny. Ohrožují například přirozenou reprodukci ryb.

LN Pomůže po vykoupání v kontaminované vodě osprchování?
Záleží na tom, jak dlouhé koupání je. Tato doba je individuální. V rámci diskusí Světové zdravotnické organizace jsme se pokusili zobecnit vysvětlení složité situace a omezit tento čas podle takzvaného balneologického efektu. To jsou lidově řečeno rozmočené konečky prstů, kdy se kůže roztáhne a přijímá více látek z vody – v lázních například jod, v přehradě toxiny sinic. Z kontaminované vody bychom tudíž měli vylézt dříve, než se nám rozmočí kůže. Strávit v přehradě jednotky minut a pak se hned osprchovat tedy může být pro zdravého jedince dostačující.

LN A co otření ručníkem?
Rozetřít sinice ručníkem, to je jako rozetřít vytažené klíště po těle. To by také asi nikdo normálně myslící neudělal. Nejlepší je ale prevence. Rozpoznám-li, že jsou ve vodě sinice, tak do takové vody rozhodně nevstoupím.

LN Mohou nás ve vodě kromě sinic ohrožovat i nějaké další organismy?
Jednoznačně ano, a to nemluvím o našich projektech v Africe, kde je mnoho parazitů a nebezpečných mikroorganismů, na které doporučuji dávat si pozor při letních cestách do zahraničí. Ve vodách, především koupacích, je sledováno také nemálo důležitých parametrů mikrobiologických, toxikologických a hygienických. Míříte-li na rekreační koupání, sledujte hygienická měření. Není-li lokalita, kde se chcete koupat, sledována, používejte zdravý selský rozum a koupání ve znečištěné vodě, a to nejen sinicemi, raději oželte.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat