Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škaredí ptačí samci mají smůlu, hrozí jim staromládenectví

Věda

  18:32
MADRID - Zhruba deset procent ptáků skončí jako staří mládenci, protože nejsou dostatečně krásní, aby si našli partnerku. S tímto zjištěním přišli ornitologové z Columbijské univerzity v časopise Nature.
Sup - ilustrační foto

Sup - ilustrační foto foto: Shutterstock

U některých druhů ptáků tudíž dochází k tomu, že samci jsou krásnější než samičky, mají lepší peří, barevnější a nápadnější, zatímco samičkám zůstala ta "horší" část a jejich opeření nevybočuje z průměru.

Vědci prokázali, že samečkové musejí bojovat, aby si našli partnerku. A jen těm nejkrásnějším se to nakonec podaří. Nadto bývají v těchto případech samičky velmi náročné, a to zejména ve chvíli, kdy chtějí mít mladé.

Tato teorie sexuálního výběru, kterou formuloval už Charles Darwin, vysvětluje, proč mnohé druhy počítají s páry, v nichž samička je ta "bledule", zatímco sameček hýří barvami.

Samečci mají smůlu častěji
Badatelé Rubinstein a Irby Lovette výzkum založili na sledování 45 druhů afrických špačků. Tento ptačí druh je velmi variabilní a některé druhy dokonce mají velmi nápadné hřebínky, zářivé a velké ocasy, skvrny na peří.

Podle ornitologů je sexuální výběr mnohem umocněnější, když ne všichni jedinci mají příležitost k reprodukci. Toto chování je ovšem častější u samečků. Samičky většiny druhů jsou úspěšnější, když se stabilně reprodukují.

Autor:
Témata: Charles Darwin

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat