Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školní uniformy si žáci chválí. Ostatní školy je přesto neplánují

Věda

  7:00
PRAHA - Školní uniformy, které před rokem zavedla první veřejná škola v Česku, si pochvalují děti, rodiče i kantoři. Základní škola Františky Plamínkové v Praze v tomto ale zřejmě zůstane i nadále ojedinělá, další školy se do zavedení jednotného oblečení nehrnou. Podle ředitelky pražské školy Ivany Lisové sice uniformy u dětí formují pocit příslušnosti ke škole i kulturu oblékání, vše ale závisí na souhlasu rodičů.
Malý školák (ilustrační foto).

Malý školák (ilustrační foto). foto: Shutterstock

"Rodiče chtějí pokračovat," řekla Lisová s tím, že zatímco uniformy nosili loni jen žáci prvních ročníků, letos se stejnokroje rozšíří i do druhých tříd. Některé děti prý ale nebudou uniformy nosit úplně pravidelně, zejména jedna holčička si prý stěžovala, že nemůže nosit i své vlastní oblečení.

ČTĚTE TAKÉ:

Školáci jsou prý pyšní, že se svou uniformou odlišují od ostatních dětí z Letné, rodičovské výtky se týkaly spíš jen vzhledu oblečení.

Proto se uniformy sestávající z modrého trička a mikiny pro chlapce a růžového pro dívky od září změní. Chlapci i dívky budou mít bílé polokošile a každé z dětí červený a modrý svetřík. Dívčí svetry budou propínací, chlapecké s výstřihem do V. Kalhoty a sukně budou moci nosit děti podle svého, doporučené jsou tmavší barvy.

Lepší materiál

"Uniformy bude šít jiná firma, jejich novou podobu navrhli sami rodiče. Chtějí pro děti lepší materiál a víc se přiblížit tradici anglické módy," vysvětlila Kateřina Nezvalová ze sedmé městské části. Právě radnice uhradí oblečení téměř padesátce prvňáčků, komplet pro jedno dítě sestávající ze šesti triček, dvou svetrů a jedné košile pro sváteční příležitosti vyjde na 2000 korun. U druháků zaplatí polovinu ceny rodiče a polovinu sponzoři.

"Jejich nasazení (uniforem) budeme testovat teprve druhým rokem a čekáme, jaké bude mít výsledky. O jejich rozšíření do dalších škol tedy zatím neuvažujeme," dodala Nezvalová.

Další školy uniformy nechystají

O tom, že by stejnokroje chtěly zavádět další školy v republice, nemá žádné informace ani ministerstvo školství. Jana Holíková z ministerstva ale upozornila, že školy nemají povinnost případné zavedení uniforem nikde hlásit.

"Záleží jen na domluvě s rodiči," upozornila Lisová. Podle průzkumu společnosti SANEP z letošního března by bylo pro zavedené jednotného oblečení na školách 40 procent lidí. Kromě budování hrdosti na školu mají uniformy sloužit hlavně ke stírání sociálních rozdílů. Právě tyto rozdíly totiž podle 70 procent respondentů dělají mezi školáky problémy.

Uniformy už v Česku dříve zavedly některé soukromé školy, například gymnázium Open Gate v Babicích u Prahy patřící miliardáři Petru Kellnerovi nebo pražská základní a střední škola Dino Schools.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat