Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Školní uniformy si žáci chválí. Ostatní školy je přesto neplánují

Malý školák (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malý školák (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Školní uniformy, které před rokem zavedla první veřejná škola v Česku, si pochvalují děti, rodiče i kantoři. Základní škola Františky Plamínkové v Praze v tomto ale zřejmě zůstane i nadále ojedinělá, další školy se do zavedení jednotného oblečení nehrnou. Podle ředitelky pražské školy Ivany Lisové sice uniformy u dětí formují pocit příslušnosti ke škole i kulturu oblékání, vše ale závisí na souhlasu rodičů.

"Rodiče chtějí pokračovat," řekla Lisová s tím, že zatímco uniformy nosili loni jen žáci prvních ročníků, letos se stejnokroje rozšíří i do druhých tříd. Některé děti prý ale nebudou uniformy nosit úplně pravidelně, zejména jedna holčička si prý stěžovala, že nemůže nosit i své vlastní oblečení.

ČTĚTE TAKÉ:

Školáci jsou prý pyšní, že se svou uniformou odlišují od ostatních dětí z Letné, rodičovské výtky se týkaly spíš jen vzhledu oblečení.

Proto se uniformy sestávající z modrého trička a mikiny pro chlapce a růžového pro dívky od září změní. Chlapci i dívky budou mít bílé polokošile a každé z dětí červený a modrý svetřík. Dívčí svetry budou propínací, chlapecké s výstřihem do V. Kalhoty a sukně budou moci nosit děti podle svého, doporučené jsou tmavší barvy.

Lepší materiál

"Uniformy bude šít jiná firma, jejich novou podobu navrhli sami rodiče. Chtějí pro děti lepší materiál a víc se přiblížit tradici anglické módy," vysvětlila Kateřina Nezvalová ze sedmé městské části. Právě radnice uhradí oblečení téměř padesátce prvňáčků, komplet pro jedno dítě sestávající ze šesti triček, dvou svetrů a jedné košile pro sváteční příležitosti vyjde na 2000 korun. U druháků zaplatí polovinu ceny rodiče a polovinu sponzoři.

"Jejich nasazení (uniforem) budeme testovat teprve druhým rokem a čekáme, jaké bude mít výsledky. O jejich rozšíření do dalších škol tedy zatím neuvažujeme," dodala Nezvalová.

Další školy uniformy nechystají

O tom, že by stejnokroje chtěly zavádět další školy v republice, nemá žádné informace ani ministerstvo školství. Jana Holíková z ministerstva ale upozornila, že školy nemají povinnost případné zavedení uniforem nikde hlásit.

"Záleží jen na domluvě s rodiči," upozornila Lisová. Podle průzkumu společnosti SANEP z letošního března by bylo pro zavedené jednotného oblečení na školách 40 procent lidí. Kromě budování hrdosti na školu mají uniformy sloužit hlavně ke stírání sociálních rozdílů. Právě tyto rozdíly totiž podle 70 procent respondentů dělají mezi školáky problémy.

Uniformy už v Česku dříve zavedly některé soukromé školy, například gymnázium Open Gate v Babicích u Prahy patřící miliardáři Petru Kellnerovi nebo pražská základní a střední škola Dino Schools.

,

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...