Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Školství neumí poznat nadané děti, jejich talent přichází vniveč

školáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy školáček | foto: Shutterstock

BRNO České školství stále nevěnuje nadaným dětem takovou pozornost, jakou by potřebovaly pro plný rozvoj svých schopností. U některých se o jejich mimořádném talentu ani neví, protože jej učitelé nerozeznají.

Nadání se někdy projevuje nezvyklým způsobem nebo je provázeno třeba poruchou učení či jiným handicapem, řekli novinářům odborníci z Masarykovy univerzity, kde odstartoval projekt zaměřený právě na rozumově nadané děti.

ČTĚTE TAKÉ:

Učitelé často považují za nadané žáky ty, kteří jsou snaživí a dobře plní zadané úkoly, což je však značně omezený pohled. Zatímco bystré dítě umí odpovídat, má dobré nápady a často bývá vůdcem skupiny vrstevníků, nadané dítě klade další otázky, má neobvyklé nápady a často pracuje samostatně, případně vyhledává společnost starších dětí.

Podle odborníků jsou v populaci asi dvě až tři procenta žáků s mimořádným nadáním, takže jich do základních škol chodí možná přes 20 tisíc. Pedagogům se ale podle statistik z roku 2010/2011 podařilo identifikovat jen 1088 nadaných dětí.

Potíže ve škole - ilustrační foto

"Příležitost k adekvátnímu rozvoji talentu tak dostává jen velmi malá část z nich. Rádi bychom tento nepříznivý stav změnili," uvedla vedoucí projektu Šárka Portešová z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Projekty pro žáky i učitele
Pro nadané žáky na zapojených školách v Jihomoravském kraji nyní vzniknou dva vzdělávací programy, které pomohou s rozvojem jejich nadprůměrných schopností. Odborníci chtějí speciálně pracovat zvláště se žáky, kteří vynikají v matematice. Pozornost věnují také rozvoji jejich sociálních dovedností.

Další část projektu cílí na učitele. "Chceme jim poskytnout více informací v oblasti identifikace, specifik talentovaných dětí i rizik spojených s nevhodnými způsoby jejich vzdělávání," uvedla Portešová.

Vzniknou dva nové online kurzy, které učitelům pomohou s didaktickou i psychologickou částí jejich práce. Od července začne plně fungovat také speciální portál www.nadanizaci.cz. Celý projekt nazvaný Centrum Masarykovy univerzity pro rozvoj nadaných dětí v Jihomoravském kraji má rozpočet 5,5 milionu korun.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!