Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školy a vědecké ústavy žádají 1,3 miliardy na přilákání expertů

Věda

  6:30
PRAHA - Na přilákání špičkových expertů ze zahraničí a vytvoření excelentních vědeckých týmů vysoké školy a vědecké ústavy zažádaly o téměř 1,3 miliardy korun z peněz EU. Ministerstvo školství ale může rozdělit jen jednu miliardu korun. Ministerstvo to dělilo v tiskové zprávě. O dotaci požádalo 18 institucí, do února úředníci vyberou, které z nich podporu dostanou.

"Základem výzvy bylo angažmá odborníka s velkou zahraniční zkušeností ve výzkumu, který vybuduje v ČR stabilní koncepční tým. Tato výzva byla pilotním testem pro další programovací období po roce 2014, kde bychom chtěli využít náskok vzniklý vybudováním nových výzkumných infrastruktur a využít je pro co největší počet kvalitních výzkumných týmů," uvedl ministr školství v demisi Dalibor Štys.

PSALI JSME:

Peníze jdou z programu Výzkum a vývoj pro inovace. Školy a vědecké ústavy mohou žádat o částku od 20 do 100 milionů korun. Kromě velkých vědeckých center, která vznikají právě z peněz programu pro výzkum a inovace, mohou o peníze žádat i ostatní vědecké instituce.

Peníze na vybavení i příjem vědců

Peníze lze využít také na přístrojové vybavení, z dotace se může hradit i příjem vědců, a to až do 250 00 korun měsíčně. Instituce ale posléze budou muset prokázat úspěchy nového badatelského týmu. Očekává se například zapojení do mezinárodních grantových soutěží a společné projekty s předními výzkumnými organizacemi v zahraničí.

O dotaci žádá například Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava pro tým pracující na transformaci paliv. Technická univerzita v Liberci chce zkvalitnit výzkum v oblasti multifunkčních nanočástic a metamateriálů a plzeňská Západočeská univerzita pro výzkum spolehlivosti inteligentních průmyslových systémů. Pokud podporu dostanou, musí své projekty realizovat do konce roku 2015.

Kvůli pravidlům EU nedostanou podporu projekty z hlavního města. Dotaci dostanou příjemci do výše 85 procent celkových nákladů, zbytek půjde ze státního rozpočtu.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat