Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sloni utíkají před včelami a navzájem se před nimi varují, zjistili vědci

Věda

  14:18
NAIROBI - Na bzučení rozzlobených včel reagují sloni zvláštním druhem hlubokého mručení, které varuje ostatní členy jejich skupiny. Včelí bodnutí totiž může být nebezpečné i pro slony. Zjistili to vědci při výzkumu v Keni.
Slon (ilustrační foto)

Slon (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Při našich pokusech jsme pouštěli sloním rodinám zvuk rozzlobených včel a studovali jsme jejich reakce," řekla Lucy Kingová z Oxfordské univerzity.

"Zjistili jsme, že sloni před bzučením utíkají, zároveň vydávají zvláštní mručení a potřásají hlavami." Sloni utíkají, i když se jim pustí jejich vlastní mručení ze záznamu, aniž by byly včely v dosahu.

Včely totiž mohou pobodat i slony. Dospělým jedincům hrozí poštípání v okolí očí a uvnitř chobotu, mláďata mohou po napadení rojem včel i zemřít, nemají totiž ještě vyvinutou dostatečně silnou kůži.

K tomuto závěru vědci dospěli při výzkumném projektu, jehož cílem je zmírnit konflikt mezi slony a místními farmáři. Sloni mohou ničit úrodu, na což reagují farmáři jejich střílením, nebo pokusy o otrávení.

Projekt by mohl nabídnout levné řešení konfliktu a podle BBC ještě zvýšit příjmy farmářů z včelstev, která umístí na hranicích svých pozemků.

Na výzkumu se kromě Oxfordské univerzity podílejí též organizace Save the Elephants a Disney's Animal Kingdom.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!