Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sloučí se až sto středních škol, ubývá studentů

Věda

  10:24
PRAHA - Od září se sloučí 90 až 100 středních škol, další snižování jejich počtu se očekává v příštích letech. Klesá totiž počet žáků, letos jich nastoupí o 23.000 méně. Na tiskové konferenci to dnes uvedl náměstek ministra školství Ladislav Němec. Přesné údaje zatím ministerstvo nemá k dispozici. Podle ministra školství Josefa Dobeše bude letošní rok ve znamení podpory učebních oborů.
Student (ilustrační foto)

Student (ilustrační foto) foto: Shutterstock

O počtu středních škol na svých územích rozhodují kraje. Ministerstvo ale na hejtmany tlačí ve snaze školy rušit a slučovat, protože provoz poloprázdných tříd je drahý. Od roku 2013 chce také ministerstvo změnit systém financování škol - základní a střední školy, které mají málo žáků, by dostávaly méně peněz.

Podobnou situaci řešily úřady ve druhé polovině 90. let, kdy klesala porodnost a dětí bylo málo. Tehdy obce zrušily mnoho školek, kterých je nyní nedostatek.

ČTĚTE TAKÉ:

Letošní školní rok bude ve znamení podpory učňovského školství, plánuje ministerstvo. "Zastavuje se propad učňů," řekl Dobeš. Děti se podle něho víc hlásí do učebních oborů možná i ze strachu ze státních maturit.

Kvůli slabým populačním ročníkům středoškoláků ubývá, letos ve středních školách bude 454.000 studentů. I přes optimistická Dobešova slova tento úbytek nejvíce dolehne na učiliště, která přijdou o více než šest procent žáků. Jediné školy, kterých se demografické výkyvy nedotknou, jsou konzervatoře. Gymnázia přijdou jen o 2,9 procenta studentů, ostatní střední školy s maturitou pak o necelých šest procent.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat