Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smát se umějí i orangutani

Věda

  9:41
LONDÝN - Smích není výsadou člověka. Jako první na sebe zřejmě vesele cenili zuby naši opičí bratranci. Vyplývá to ze studie otištěné v britském odborném časopise Biology Letters. Vědce zaujalo, že se orangutani dokáží vcítit do nálady svých druhů a výrazy jejich tváří napodobit. Takové chování považují za základní předpoklad vzniku smíchu.

Orangután. foto: ČTK

Psycholožka Marina Davila Rossová z University of Portsmouth spolu s Ulke Zimmermannovou z univerzity veterinární medicíny v Hannoveru sledovala mimiku pětadvaceti orangutanů ve věku mezi dvěma až dvanácti roky. Zvířata pocházela ze čtyř světových středisek, ve kterých se chování primátů studuje.

Výzkumnice sledovaly orangutany při hře. Pokaždé, když nějaké zvíře otevřelo dokořán tlamu, zaznamenali experimentátoři odezvu mezi ostatními lidoopy. Široce otevřená ústa mezi opicemi představují ekvivalent lidského smíchu.

Často se stávalo, že se na tváři dalších orangutanů objevil stejný výraz za dobu kratší než půl sekundy. To naznačuje, že jde o bezděčnou mimiku.
Nakažlivý smích tedy znají i lidoopi.

Tato zjištění podle autorek studie osvětlují důležitost empatie pro zvířata, která žijí ve skupinách. Podle Rossové se vnímání pozitivních emocí a nakažlivý smích u lidoopů objevily dříve než u lidí.

Opičí nápodoba
„Prostřednictvím napodobování výrazů ostatních členů skupiny je jedinec schopen porozumět emocím svých sociálních partnerů a také je procítit. Tento mechanismus empatie nám pomáhá při vytváření a udržování sociálních vazeb,“ podotýká Marina Rossová.

„U lidí existuje vědomé i podvědomé napodobování. Do našeho výzkumu však neexistoval důkaz, že podobné projevy se objevují i u zvířat,“ dodává Rossová.

 

Autoři:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat