Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sněhové zpravodajství v mobilu

Věda

  6:00
Dva naši mobilní operátoři připravili pro své zákazníky sněhové zpravodajství přímo do mobilu. Vodafone nabízí kompletní informace ze zimních středisek prostřednictvím svého portálu live!, od T-Mobilu se naopak můžete dozvědět vše o stavu běžeckých tratí na Šumavě a v Jizerských horách formou SMS zpráv.

Ilustrační foto. foto: T-MobileReprofoto

Vodafone - kompletní informace na on-line portálu
První 4 měsíce roku 2008 mohou všichni zákazníci červeného operátora využívat sněhové zpravodajství v mobilu zcela zdarma. Na portálu Vodafone live! jsou připraveny aktuální informace ze všech hlavních českých zimních středisek. Ty jsou dostupné z hlavní stránky Vodafone live!, kde se nachází i mnoho dalších praktických informací pro zimní sezónu.

Zpravodajství je pro každé zimní středisko rozděleno do šesti sekcí – všeobecné Info, Sjezdovky, Vleky, Tratě, Kontakty a Sport. Kompletní textové informace doplňují pravidelně aktualizované záznamy z kamer instalovaných přímo ve střediscích. Celkem je pokryto 16 zimních regionů: Beskydy, Chřiby, Javorníky, Jeseníky, Jestřebí hory, Jizerské hory, Králický Sněžník, Krkonoše, Krušné hory, Lužické hory, Oderské vrchy, Orlické hory, Slavkovský les, Smrčiny, Šumava a Vysočina.

T-Mobile - SMSky o stavu běžeckých tratí
T-Mobile pro své zákazníky a zároveň milovníky bílé stopy přichystal on-line informace o stavu a úpravě běžeckých cest na Šumavě a v Jizerských horách prostřednictvím internetu a SMS zpráv. Služba funguje díky monitorovacímu systému, který je umístěn ve sněžných rolbách a skútrech provádějících úpravu běžeckých stop. Ve chvíli, kdy rolba vyjede na trať, je její poloha neustále monitorována zařízením se systémem GPS. Pokaždé, když rolba projede určitý úsek, automaticky se předají informace do systému SMSinfo služby. Lyžaři si tak mohou s předstihem naplánovat tu nejlepší trasu.

Dotazovací SMS je zpoplatněna podle tarifu zákazníka, odpověď přijde na 1,50 Kč. Objednávka probíhá tak, že odešlete textovku ve formátu BEZKY S XX (pro Šumavu) nebo BEZKY J XX (pro Jizerské hory) na číslo 4616, kde XX nahradíte zkratkou pro vybraný sektor, jejichž seznam je uveden níže. Příklad: Pošlete-li dotazovací SMS v podobě BEZKY J BE, obdržíte zhruba takovouto odpověď: J-BE: Posl.udrzba 10.1.: 7:00-Bedrichov-U buku-Nova Louka-Kristianov-8:45, 13:00-Na Pilach-Bila Kuchyne-Hrebinek-13:55.

Seznam sektorů:
Pro region Šumava:
BL - Borová Lada
HA - Hartmanice
CH - Churáňov  - běžecký areál ČSTV
KR - Kramolín
KH - Kubova Huť
KV - Kvilda
PR - Prášily
SR - Srní
ST - Stožec
ZR - Železná Ruda
Pro region Jizerské hory:
BE - od mapového rozcestníku KNAJPA směrem na jihozápad až po Bedřichov
JI - od mapového rozcestníku KNAJPA směrem na severovýchod až po Jizerku/Orle

Autor: