Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sokoli se vracejí na Šumavu. Populace pomalu sílí

Sokol - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sokol - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRÁŠILY Nejsilnější populace chráněných sokolů stěhovavých za poslední zhruba čtyři desetiletí, žije v současné době na Šumavě. Dravci, kteří byli v 70. a 80. letech minulého století téměř na pokraji vyhubení, nyní na Šumavě hnízdí na sedmi lokalitách, na pěti z nich letos vyvedli mladé. Ochránci přírody a strážci šumavského parku dnes provedli kontrolu hnízdišť, případně vyčistili jejich okolí, aby mohli dravci v únoru či březnu opět znovu zahnízdit, řekl v pondělí mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Podle Jaroslava Hrušky z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko, který se sledováním populace šumavských sokolů věnuje posledních téměř 20 let, se nyní populace těchto dravců zhruba blíží horní hranici ideálního stavu pro Šumavu.

Ještě v 50. letech minulého století byli sokoli poměrně běžní, během následujících desetiletí z přírody téměř vymizeli. Šumava byla jedním z posledních míst, kde přežívali. Na prudkém poklesu počtu sokolů mělo vliv používání pesticidů, zejména DDT, a také pronásledování člověkem.

Počet hnízdišť roste

Šumava patří k nejvýznamnějším lokalitám výskytu tohoto dravce v ČR. "Ještě v roce 1996 byla na Šumavě dvě hnízdiště, v roce 2007 se počet zvedl na čtyři a teď je jich sedm. Růst koresponduje i s růstem počtu sokolů v ČR i v okolních státech. Důležitá je důsledná ochrana," uvedl Hruška.

Návrat sokolů

Sokoli, kteří na Šumavě hnízdí na skalních římsách, se podle něj postupně vracejí i do historických lokalit. Některé páry obsadily i místa, kde sokoli hnízdili podle dochovaných záznamů třeba i před sto lety. Sokoli mívají v průměru tři až čtyři mláďata, ani početnější snůšky nejsou výjimečné. Snesení vajíček ani vyvedení mláďat ještě nemusí vždy znamenat úspěšnou sezonu. Na počtu odchovaných mláďat se může projevit nepříznivé počasí i další vlivy. Důležitý je také klid.

Strážci parku a ochránci přírody se proto chystají, že i příští rok budou na hnízdění sokolů dohlížet. "Budeme hlídat cesty, které vedou do míst, kde sokoli hnízdí, aby je turisté nerušili a oni se mohli v klidu starat o mladé.

Časté rušení, může způsobit například zastydnutí zahřívaných vajec nebo předčasné vylétnutí dospívajících mláďat z hnízda, která se pak stávají snadnou kořistí pro predátory," řekl šéf Informační a strážní služby správy parku Petr Šrail.

Na omezení vstupů se turisté musí připravit během dubna a května. Někde možná až do poloviny června. Podle zkušeností z předchozích let ale turisté se zákazem vstupu kvůli hnízděním sokolů problémy neměli.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

DAILY CONNECT s.r.o.
Firemný konzultant

DAILY CONNECT s.r.o.
Praha
nabízený plat: 20 000 - 100 000 Kč