Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sonda NASA je připravená odebrat v říjnu vzorky z planetky Bennu

Věda

  6:03
WASHINGTON - Sonda OSIRIS-REx americké vesmírné agentury NASA je už připravená na splnění cíle své mise, jímž je odebrání vzorků z planetky Bennu, se kterými se pak vrátí na Zemi. První pokus se získáním vzorků je stanoven na 20. října. NASA o tom informovala na svém webu.

NASA by mohla v budoucnu zavést reklamu na svých kosmických lodích. foto: NASA

Mise začala v září 2016 vypuštěním sondy, která pak po dvouleté cestě dorazila k Bennu v prosinci 2018. Od té doby OSIRIS-REx prováděla průzkum tělesa a připravovala se na splnění hlavního úkolu. Minulý měsíc konečně provedla první test s přiblížením k povrchu planetky na pouhých 65 metrů, při němž byly prověřeny všechny aktivity vedoucí ke sběru vzorků.

Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) čeká sondu před skutečným prvním odběrem vzorků v říjnu ještě jedno testovací přiblížení k povrchu planetky. V zájmu pečlivé přípravy dostal vědecký tým na naplánování obou manévrů dva měsíce navíc.

Mise původně počítala s prvním sběrem materiálu z místa na asteroidu nazvaného Nightingale už 25. srpna. Před ním měla druhá prověrka proběhnout v červnu. Tato druhá zkouška je nyní naplánovaná na 11. srpna a sonda se při ní přiblíží k povrchu na vzdálenost 40 metrů.

Organický materiál

Při odběru vzorků se příslušný mechanismus na pět vteřin dotkne Bennu, vystřelí stlačený dusík, čímž na povrchu zvíří materiál, z něhož část sonda odebere, než se opět vzdálí. K dispozici jsou zdroje pro tři takovéto manévry, pokud ale bude 20. října pokus dostatečně úspěšný, další už nebudou třeba.

‚Zájem učinit další velký skok lidstva.‘ Astronautem NASA se chce stát přes 12 tisíc Američanů

Na návrat domů by se sonda OSIRIS-REx měla od Bennu vydat přibližně v polovině příštího roku. Přistání se vzorky na Zemi NASA naplánovala na 24. září 2021.

Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa totiž v dávné minulosti s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat