Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sonda Phoenix vyrazila na Mars

Věda

  14:28
CAPE CANAVERAL - Z americké Floridy úspěšně odstartovala sonda Phoenix, která má na povrchu Marsu pátrat po stopách vody. Sonda dorazí k rudé planetě v květnu 2008, uvedl Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Start sondy několikrát zmařilo nepříznivé počasí.

Výzkum na Marsu (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Nosná raketa typu Delta II vynesla dnes v 5:26 místního času (11:26 SELČ) do vesmíru sondu Phoenix. Sonda doletí k Marsu za deset měsíců a překoná vzdálenost 679 milionů kilometrů. Náklady na misi jsou 420 milionů dolarů (přes 8,5 miliardy korun).

Když přistane, začne hledat vodu
Pokud se sondě podaří úspěšně přistát - což není jisté, protože z patnácti pokusů o vyslání zařízení na povrch rudé planety uspělo jen pět - začne zkoumat geologickou historii vody na Marsu. Sonda proto míří k severnímu pólu planety, kde vědci na základě předchozích pozorování předpokládají existenci ledu jen několik desítek centimetrů pod povrchem.

Pro odběr vzorků má sonda 2,4 metru dlouhou robotickou paži. Kromě toho začne Phoenix po přistání posílat na Zemi fotografické snímky, výsledky meteorologických měření a záznamy z kamery.

Oproti 70.letům, kdy měly sondy Viking hledat přímé důkazy života, je cíl Phoenixu méně ambiciózní. "Chceme prostě jen pochopit, zda tamější podmínky byly někdy příznivé pro mikrobiální organismy," řekl William Boynton, vedoucí vědeckého týmu Phoenixu z americké univerzity v Arizoně. Určením klimatických změn v historii Marsu se může hypotéza pro dřívější existenci jednoduchého života posílit.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat