Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sonda poslala skvělé snímky

Věda

  8:20
PRAHA - Nejvýkonnější fotoaparát, jaký kdy opustil Zemi, pořídil unikátní snímky Marsu. Sonda přitom ještě není v optimální pozici.

Snímek z Marsu foto: ČTK

Z Marsu dnes vědci denně získávají víc informací než kdykoli v minulosti. Velkým dílem k tomu přispívá ambiciózní mise sondy Mars Reconnaissance Orbiter, kterou k rudé planetě vyslala americká NASA. A to se zatím sonda na oběžné dráze jen „rozkoukává“.

Už první před čtrnácti dny zveřejněný snímek vědci označovali za vůbec nejostřejší záběry Marsu, jaké kdy měli k dispozici. Kamera s názvem High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) při testovacím provozu zachytila plochu o rozměrech přibližně 50 krát 25 km. I na tak velké ploše šlo rozpoznat jednotlivé duny a krátery.

Nové snímky jsou na rozdíl od první fotografie barevné. Protože jde o snímky pořízené v infračerveném oboru spektra, museli experti jejich vlnové délky „posunout“. Nejde tedy o skutečné barvy, které by vidělo lidské oko. Zpracování záběrů trvalo několik týdnů.
Alfred McEwen, šéf týmu zodpovědného za kameru HiRISE, je s výsledkem spokojen.

Velmi ostře sledovaná planeta
Na Marsu začíná být pěkná tlačenice. Na oběžné dráze nyní pracují tři americké družice a povrch stále zkoumají neúnavná vozítka Spirit a Opportunity z dílny NASA.

O výzkum rudé planety mají zájem i další kosmické velmoci. Evropská kosmická agentura chce navázat na úspěch družice Mars Express robotem, který bude hledat známky života.

Výpravu k Marsu plánují po dlouhé pauze i Rusové. Jejich sonda má přistát na drobném měsíci Phobos. V plánu je dokonce transport vzorků z měsíce na Zem.
„Naučili jsme se hodně o tom, jak získat co nejkvalitnější snímky z našeho velmi komplikovaného fotoaparátu a jak je zpracovat,“ podotýká McEwen.

HiRISE totiž není obyčejný fotoaparát. Tvoří jej soustava čtrnácti snímacích CCD čipů, které produkují snímky o rozlišení až 20 000 krát 40 000 pixelů. Výsledný snímek tedy tvoří 800 milionů obrazových bodů. Pro srovnání, profesionální reportéři se spokojí s fotoaparátem. jehož rozlišení je stokrát menší.

Velké rozlišení s sebou nutně nese vysoké objemy dat, které je potřeba odvysílat na Zem. Přenos snímku v nejvyšší kvalitě může trvat celých 48 hodin. NASA proto plánuje, že v nejvyšším rozlišení sonda během své životnosti nasnímá zhruba 1000 snímků a zhruba devětkrát větší počet záběrů v nižší kvalitě. Mars Reconnaissance Orbiter by podle plánu měl pracovat nejméně do roku 2014.

Sonda nyní provádí náročný manévr, při němž přejde na nižší oběžnou dráhu. Z ní bude moci pořídit ještě podrobnější záběry. A hlavně, družice bude obíhat po kruhu a ne po elipse. Současná velmi protáhlá dráha totiž značně omezovala dobu, po kterou mohlo probíhat fotografování. Změna dráhy bude trvat několik měsíců. Během manévrů je HiRISE vypnutý, a na další snímky si proto musíme počkat až do listopadu.
Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat