Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sonda se má provrtat k Marťanům

Věda

  12:10
PRAHA - Chcete najít život na Marsu? Musíte se k němu provrtat, tvrdí francouzský planetolog Jean-Pierre Bibring. Podle něj by se příští evropská výprava na rudou planetu měla zaměřit na výzkum geologicky nejstarší oblasti.

Podle některých vědců nové odpovědi přinese geologický výzkum na Marsu. foto: Reprofoto

Bibring upozorňuje na místa, kde se nacházela voda již krátce poté, co se Mars zformoval. Pro výzkum je ideální oblast známá jako Marwth Vallis. Tam totiž byly podmínky dostatečně stálé na to, aby mohl začít vznikat život.

Další podstatnou výhodou Marwth Vallis je tamní „nadmořská“ výška, která je blízká nule. „Na Marsu je důležité přistávat v nížině, aby padáky mohly řádně fungovat“, cituje Birbinga na svých internetových stránkách stanice BBC.

Do pátrání po známkách současného či již zaniklého života se má pustit robot ExoMars, který by k našemu nebeskému sousedovi měl vyrazit za šest let. Robot bude vybaven vrtací soupravou i nástroji k analýze hornin na povrchu. Nezaměří se ale na hledání v horninách obsahujících sulfáty jako americké sondy. Podle evropských vědců je mnohem perspektivnější zkoumání jílů na bázi křemičitanů.

S požehnáním od ministrů
Na důležitosti výzkumu Marsu se shodli i ministři sedmnácti členských států Evropské vesmírné agentury (ESA), kteří včera rozhodovali o jejích dalších prioritách. Politici se dohodli, že Evropa bude pokračovat ve vývoji vlastních raketových nosičů. Vedle raket Ariane bude ESA využívat i menší variantu Vega, jejíž první let se plánuje na rok 2007.

Používání levnějších ruských a indických raket bude možné jen tehdy, pokud budou nejméně o čtvrtinu levnější než evropská varianta. Během příštích pěti let může ESA počítat s částkou 8 miliard a 255 milionů euro. Ministři přidělili dodatečné finanční prostředky i projektu ExoMars. „Evropa přistane na Marsu v roce 2011,“ prohlásil ředitel ESA Jean-Jacques Dordain.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat