Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sony Ericsson představil v Barceloně 7 nových mobilů

Věda

  6:00
Jakých mobilních telefonů se dočkáme v tomto roce? Na tuto otázku najdeme nejsnáze odpověď na právě probíhajícím veletrhu Mobile World Congress v Barceloně, kam se každoročně sjíždějí významní výrobci mobilů. Jako první své zbraně zde vytáhl Sony Ericsson.

Sony Ericsson C902i v akci. foto: Sony EricssonReprofoto

Sony Ericsson představil celkem 7 nových telefonů, z nichž 3 jsou smartphony. Největší rozruch jednoznačně vyvolal komunikátor  X1 z nově vzniklé řady XPERIA, jež se jako vůbec první mobil od švédsko-japonského výrobce může pochlubit operačním systémem Windows Mobile. Až doposud totiž Sony Ericsson používal ve svých chytrých mobilech výhradně OS Symbian s grafickým rozhraním UIQ, nyní ale nastal čas na změnu. Model X1 disponuje vysouvací QWERTY klávesnicí, 3“ dotykovým displejem s vysokým rozlišením 800 x 480 bodů, 3,2MPx fotoaparátem s autofokusem, GPS navigací včetně podpory A-GPS, FM rádiem s RDS nebo interní 400MB pamětí rozšiřitelnou kartami microSD. Nechybí ani široké možnosti připojitelnosti zahrnující miniUSB konektor, Bluetooth 2.0, Wi-fi, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA/HSUPA. Všechny tyto funkce se těsní v těle o rozměrech 110 × 53 × 16,7 mm vážícího 145 gramů. Sony Ericsson XPERIA X1 se do prodeje dostane až v druhé polovině letošního roku za dosud nespecifikovanou cenu.

Příznivci Symbianu UIQ mohou zůstat v klidu, Sony Ericsson i přes uvedení mobilu s Windows Mobile na tento systém nezanevřel, čehož jsou důkazem dva nové modely: G900i a G700i, které se od sebe příliš vzhledově ani funkčně neliší. Zatímco G900i dostal do výbavy 5MPx fotoaparát s automatickým zaostřováním, u G700i byl použit obyčejný 3,2MPx foťák. Druhou a poslední výraznější odlišností G900i od chudšího modelu G700i je přítomnost bezdrátové technologie Wi-fi. Ostatní funkce už jsou prakticky totožné. Oba telefony nabídnou 2,4“ dotykový displej s rozlišením 240 x 320 bodů a podporou 262 tisíc barev, 160MB interní paměť, slot na karty Memory Stick Micro, sítě 3. generace, FM rádio s RDS nebo Bluetooth 2.0. Rozměry shodně činí 106 × 49 × 13 mm, hmotnost se těsně vešla pod 100 gramů. Oba modely by se k nám měly dostat ještě před prázdninami, G900i bude stát přibližně 10 tisíc korun, G700i pořídíte zhruba o 1,5 tisíce levněji.

 

Dalším mobilem, který v Barceloně spatřil světlo světa, nese označení C902i. Jak je z obrázku patrné, jedná se o mobil klasické konstrukce s tenkým tělem, jehož tloušťka pouhých 10,5 milimetrů. I přesto se do něj vešel 5MPx fotoaparát s automatickým ostřením a stabilizátorem obrazu, díky němuž se C902i může honosit přídomkem Cyber-Shot. Displej u C902i má při úhlopříčce 2“ klasické rozlišení QVGA  a podporuje 262 tisíc barev. Multimediální výbavu kromě fotoaparátu zajišťuje po vzoru ostatních nových Sony Ericssonů hudební přehrávač, FM rádio včetně RDS, 3D hry, internetový prohlížeč, Bluetooth či paměťové karty Memory Stick Micro. S modelem C902i se dovoláte v sítích 3G, stahování dat bude možné i v rámci HSDPA. Tento mobil by se měl u nás začít prodávat v červnu za 11 tisíc korun.

Druhé novince z řady Cyber-Shot bylo přisouzeno označení C702i a jejím hlavním lákadlem bude odolné provedení, které vydrží nějaký ten pád, náraz i případné polití. Pokud k této vlastnosti ještě připočteme vestavěný modul GPS s mapami Google Maps, získáme ideální mobil do terénu. Hodit se určitě bude i 3,2MPx fotoaparát a cestu jistě zpříjemní i FM rádio s RDS. I přes outdoorové provedení má C702i kompaktní rozměry 106 × 48 × 15,5 mm a váží přijatelných 105 gramů. Na trh se dostane pravděpodobně počátkem léta za cenu 8 tisíc korun.Sony Ericsson myslí rovněž na dámy, pro které připravil stylové véčko Z770i s příjemnými rozměry 93 x 48 x 15,5 milimetrů a hmotností 95 gramů. Model Z770i se pyšní hned dvěma displeji, z nichž ten vnější je monochromatický. Hlavní obrazovka má QVGA rozlišení a umí zobrazit až 262 tisíc barev. Elegantní véčko také vyniká v oblasti datového připojení, neboť podporuje sítě UMTS včetně nadstavby HSDPA. Nezapomnělo se ani na EDGE. Z multimediálních funkcí můžeme jmenovat 2MPx fotoaparát, hudební přehrávač, FM rádio s RDS nebo Java hry. Podpora paměťovek Memory Stick Micro, Bluetooth a USB Mass Storage je samozřejmostí.  Sony Ericsson Z770i by se v obchodech mohl objevit již v květnu za cenu 6,5 tisíce Kč.
 Nového přírůstku se dočkala i edice Walkman, kam nově spadá hudební véčko W980i. Tento mobil upoutá pozornost především svou obrovskou 8GB pamětí, kterou ovšem nelze nijak rozšířit. Coby správný Walkman i W980i obsahuje propracovaný přehrávač, speciální hudební tlačítka, FM rádio s RDS, rozpoznávání skladeb TrackID a podobné „fičurky“. Do těla o rozměrech 92 × 46 × 16,9 mm při hmotnosti rovných 100 gramů výrobce umístil dva aktivní displeje. Vnější zobrazovač má rozlišení 176 x 176 bodů a zobrazí až 262 tisíc barev, u vnitřního displeje pak bylo použito standardní rozlišení QVGA. Model W980i pracuje v sítích 3G a zvládá i HSDPA, na EDGE se zde ovšem zapomnělo. Sony Ericsson W980i se dostane do obchodů začátkem prázdnin a bude stát kolem 12 tisíc korun.

Autor: