Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Sopky, které nastartují vymírání

Skrytá hrozba. Vlastní výbuch sopky může uvolnit relativně málo CO2, mnohem víc ho může uniknout ze zahřátých hornin.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skrytá hrozba. Vlastní výbuch sopky může uvolnit relativně málo CO2, mnohem víc ho může uniknout ze zahřátých hornin. | foto: Reprofoto

V dávné minulosti Země došlo mnohokrát k rozsáhlé sopečné činnosti. Některé erupce změnily podmínky pro život na naší planetě natolik, že to vyvolalo masové vymírání rostlin i živočichů. Při výbuchu sopky se dostane do atmosféry velké množství oxidu uhličitého, který působí jako skleníkový plyn a dokáže zemskou atmosféru výrazně ohřát.

Výsledné klimatické změny přicházejí náhle a mohou být tak razantní, že jim některé organismy neodolají.

Elegantní teorie spojující vymírání s vulkanismem má jednu velkou slabinu. Zdaleka ne všechny velké sopečné erupce byly následovány masovým vymíráním. Proč výbuchy sopek jednou způsobí katastrofu a jindy jsou jejich následky překvapivě mírné?

Odpověď na tuto otázku předkládají na stránkách vědeckého časopisu Geology francouzští vědci Clément Ganino a Nicholas Arndt z Univerzity Josepha Fouriera v Grenoblu. Podle Ganina a Arndta záleží na tom, jaké horniny zalije žhavá láva ze sopky. Některé horniny mohou při zahřátí na vysokou teplotu uvolnit mnohem více oxidu uhličitého než sama sopečná erupce.

Za potvrzením své teorie se vydali oba francouzští geologové na jihozápad Číny, kde došlo před 260 miliony roků k sopečným erupcím, jež byly následovány výrazným vymíráním. Na Zemi tehdy vyhynula zhruba třetina všech živočišných a rostlinných rodů. Ze žhavého magmatu, které se vylilo z útrob Země, se mohlo podle odhadu vědců uvolnit asi 16 800 miliard tun oxidu uhličitého.

Pravděpodobnost devítinásobku
To však byl jen zlomek z celkového množství skleníkového plynu, který se při této příležitosti dostal do ovzduší. V okolí sopek se nacházelo velké množství dolomitových skal a pohoří. Při zahřátí žhavou lávou se dolomit rozkládal a přitom se z něj uvolňoval další oxid uhličitý. Jeden kilogram rozpáleného dolomitu vyprodukoval až 240 gramů oxidu uhličitého.

Vyvřelé horniny tehdy pokryly plochu 500 000 kilometrů čtverečních. Ganino a Arndt zjistili, že dolomit zasažený žhavou lávou mohl uvolnit do ovzduší až 145 000 miliard tun oxidu uhličitého. To je bezmála devětkrát více, než kolik vyvrhly výbuchy samé a kolik uniklo z lávy vyteklé z vulkánů. Taková porce skleníkového plynu už tehdejším klimatem pořádně zacvičila.

Zhruba 99 procent veškerého uhlíku na Zemi je vázáno v horninách, ze kterých se může po rozžhavení tento prvek uvolnit ve formě oxidu uhličitého. Intenzivní sopečná činnost v oblastech hojného výskytu těchto hornin tak může mít mnohem razantnější důsledky na klima, než by odpovídalo následkům erupce.

Sopečná činnost a masové vymírání z období před 260 miliony roků předcházely největšímu masakru v dějinách pozemského života. Došlo k němu před 245 miliony roků na konci období permu a vymřelo při něm 70 procent všech rodů pozemských organismů. V oceánech nabralo vymírání ještě vyšší obrátky. Zmizelo 90 procent všech mořských organismů.

Faktorů, které se na tomto masovém vymírání podílely, byla zřejmě celá řada. Stále více vědců se kloní k názoru, že významnou roli sehrála i intenzivní sopečná činnost. Ganino s Arndtem však varují před unáhlenými závěry. Masové vymírání a bouřlivý vulkanismus mohou nastat ve stejnou dobu a přesto nemusí sopečná činnost vyvolat vymírání. Francouzští vědci nevylučují, že se značné množství oxidu uhličitého může uvolnit z některých hornin i po dopadu velkého asteroidu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...