Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Současná česká rodina? Vědci hledají dobrovolníky pro výzkum

Rodina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Brněnští vědci chtějí přesněji zmapovat změny v současných českých rodinách. Pro nový výzkum hledají dobrovolníky, a zejména muže. Život rodin, které nyní očekávají potomka, budou sledovat pomocí dotazníků rozesílaných jednou za tři až šest měsíců.

Změny ve fungování a uspořádání českých rodin, třeba vyšší rozvodovost a rostoucí počet dětí narozených mimo manželství, sledují vědci už dlouho. Nyní chtějí přesněji zjistit, jaký mají reálný dopad na život rodin či vývoj dětí. Zaměří se na období od třetího trimestru těhotenství do tří let věku dítěte. O plánech Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity informovala mluvčí školy Tereza Fojtová.

"Je zjevné, že podoba uspořádání rodinných vztahů se proměňuje. V našem výzkumu bychom rádi zjistili, jak se tyto změny projevují v prožívání jednotlivých členů rodiny," uvedla Zuzana Masopustová, vedoucí vědeckého týmu. Studie dostala název DOMOV, což je v tomto případě zkratka slovního spojení "Děti, otcové a matky o vývoji" (stránky projektu najdete ZDE).

Výzva zaměřená hlavně na muže

Účastníci výzkumu se v dotaznících setkají s otázkami na aktuální partnerské soužití, prožívání těhotenství a vývoj dítěte. "Budeme se snažit postihnout i specifické rodičovské chování, jako je například používání kočárku, nošení dětí v šátku nebo používání dudlíku, tedy chování, které je pro některé rodiče naprosto běžné, zatímco pro jiné nikoliv," popsala výzkum Masopustová.

Veřejná výzva k zapojení veřejnosti směřuje zvláště na muže, kteří se do psychologických výzkumů hlásí méně ochotně než ženy, což zkresluje konečné výsledky. Jednotlivci nebo páry, které aktuálně čekají dítě, se mohou vědcům přihlásit prostřednictvím webových stránek institutu.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...